• / 3
Gerçek sürüş keyfini hissetmek için "vazgeçilmez"

Ayrıca
yarış pisti dışında kullanılmasını saçma bulduğum eski tip aktarma organı. yarışlar kullanıcı faktörünün etkisi olduğu durumlardır ve burada manuel kontrol önemlidir. teknolojinin henüz el atamadığı noktalara insanlar ulaşabilir ama sıkışık istanbul trafiğinde n'apacaksın manuel vitesi. dur-kalk yapıyorsun, robota bağlıyorsun işte. senin yerine de sistem geliştirmişler o yapıyor, ne güzel.
otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlarla varlığı tarihin tozlu sayfalarına kaldırılacak sistem.
bu kadar elektronikleşmeler arasında kontrolün hala sizde olduğunu hissettirebilen, kültürel ve tarihi miras.
5 diye yanlışlıkla 3'e soktuğunuzda küfür edeceğiniz sistem. Zevklidir ama sportif kullanımda bir o kadar da tehlikelidir.
Eski ama eski olduğu kadar da güven veren, sağlamlığından kuşku uyandırmayan teknolojidir. Herhangi bir sorun olsa dahi otomatik vitese oranla çok daha ucuza çözmeyi sağlayan da teknolojidir. Daha düşük fiyata dizel ya da daha donanımlı benzinli otomobil almayı sağlar. Genellikle yorucu olması vurgulanır ama İstanbul dışında bir çok büyük şehirde o kadar da yorucu olmadığını düşünüyorum. Yeni vites sistemleri gerek debriyajı olsun gerek vites geçişleri olsun gayet yumuşak karakteristikte. 30 dakikalık trafikte bir kaç dur kalk hareketi yorucu geliyorsa biraz spora ihtiyaç var demektir.
sportif kullanımda modern şanzımanlarla karşılaştırma çok yapılmış ancak atlanan bir detay var; debriyaj. manuel vitesin topuzdan daha keyifli olan kısmı debriyajdır. kulakçık size kontrol hissi verir ve hatta daha sportif hissettirir ancak debriyajın yerini hiç biri alamaz.
Peşinen söyleyim evimizde 3 araç var. 1 tam otomatik(Mercedes ) 1 adet yarı otomatik şanzımana (Renault) ve 1 adette kendi aracım olan benzinli manuel bir Volvo var. Otomatik nedir az çok biliyorum, sürekli olarak karşılaştırma fırsatımda oluyor haliyle.
Sonuç tabi ki manuel. Dipnot kendi aracım bunlardan daha düşük beygirli bir manuel coupe.
Biraz daha değerlendirme yapacak olursak,
Evdeki diğer araçlar daha yüksek beygirli olmasına rağmen, kendime ait günlük kullandığım (bkz: Volvo c30 ) diğer iki araçtan kat be kat zevkli. Kendisinin manuel olması sokaklarda az görünmesini de sağlıyor, desegeci tayfa ve otomatik vitesci ablalar tarafından tercih edilmiyor. 140 hp araç nasıl spor olur demeyin, kendisi ideal bir çizgi araci olduğu için virajlı yollarda inanılmaz keyifli, üstelik direksiyon sistemi dahi hidromekanik(sadece benzinli versiyonlar) 2010 model olmasına rağmen gerçek mekanik altyapıya sahip sürücü otomobili.
Hidromekanik direksiyon nedir bilmeyen, manuel araç kullanmayan, esp nesli kötüleyedursun manuel zevk işidir dostlar.
Otomatik vites kullanan adama saygı duyarım ama sırf manuel diye bize amele diyene cevabım ;
D ye alıp basanin virajda (bkz: Heel and toe) yapınca affı olmaz ;)
Motosiklette ara gazı vermek için değişemeyeceğim mevzudur. 2 den 1 e düşük dışında her vites düşüşünde yapmanız gerekir. Her seferinde orgazımsı keyfi verir.

Motosikleti al elimden ara gazımı alma.
İçten yanmalı motorlar var oldukça varlığını sürdürecek eski tip şanzıman sistemi. Fiat, Renault, Peugeot, Citroen, Hyundai ve benzeri, orta-ucuz yollu Mass Market üreticilerin kah binek, kah ticari araçlarında maliyeti düşürmek ve sorunsuzluğu yakalamak için bel kemiği rolünü üstlenmeye devam edecektir. Örnek verecek olursak, Fiat gibi bir firmanın sırf eski teknoloji diye Professional ürün gamındaki araçlardan manuel vitesi kaldırması olası değildir. Sistem hakkındaki fikrime gelirsek debriyajı kontol etmek hangi araçta olursa olsun bana eğlenceli geliyor, istanbul’da aktif olarak araba kullanan biri olarakta, iş çıkışı köprü trafiğinde dahi dur-kalk kullanmaktan yorulmuyorum. Yorgunluk verdiği için kullanmayanlara saygı duymakla beraber demode olduğunu söyleyip kullanmayanı anlayamıyorum. Manuel vites, otomobil kullanmayı yeni öğrenenlere, motor ve aktarma organlarının çalışma prensibini öğretecek yegane şeydir. Bir araba nasıl hareket eder sorusunun ilk cevabıdır. Aracı anlayabilmek için bir kez bile olsa kullanılmalıdır.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir