genelde ikilemde kalınan ancak benim için manuel vites'in bir adım önde olduğu karşılaştırmadır çünkü spor araba dediğin manuel olmalıdır. özellikle yanlarken de manuel vites büyük nimettir.

he derdiniz 150 hp altı bir otomobil almaksa o zaman otomatik vitesin avantajı daha fazla olabilir. zaten araba gitmiyor bari otomatik vites alın da konforun keyfine ulaşın.

bunun bir de trafik konusu var, trafikte japon harikası otomatik şanzıman sol ayağınız için bulunmaz bir şeydir, bayanlar ve belirli yaş üzerindeki insanlar için debriyaj derdini ortadan kaldırmaktadır.

ben yine de; otomatik vites çok geliştirilmesine rağmen hala spor arabalara uygun olduğunu düşünmüyorum. özellikle roll yaparken otomatik vitesin tadı çıkmıyor, insanın eli direk manuel vites kolunu arıyor. her zaman istediğinizi yaptıramıyorsunuz otomatik viteste.

sonuç olarak bence; 150 hp üstü bence kesinlikle manuel olmalıdır, 150 hp altı ise otomatik.

(bkz: debriyaj benim için zevktir).

resmi olarak manuel-otomatik şanzıman olarak adlandırılsa da halk arasında ve bizim gönlümüzde her zaman manuel-otomatik vites'tir.
Gelişen teknoloji ile karşılaştırmanın galibi otomatik vitestir.

Smg f1 gibi insandan daha hızlı olduğu kanıtlanan şanzımanlar pist üzerinde manuele oranla daha başarılıdır.
Ayrıca otomatik şanzımana sahip pek çok otomobilde direksiyon ardına konumlandırılan elcikler ile istenilen vitesi kolayca seçmek mümküdür.
Konfor arayanlar için otomatik şanzıman galip gelecek iken, sportiflik arayanlar manuel şanzıman ön planda olabilir. Evet bir çok yeni nesil şanzıman insandan daha hızlı ama o zevki asla veremiyorlar.
Bu arada Japon'ların çok üstün olduğu bir şanzıman türü de yok bildiğim kadarıyla.
Kişisel tercihim her zaman aldığım haz nedeniyle manuel olarak kalacaktır. Fakat otomatik vites kullanım alanına göre manuele göre avantajlı olabilir ki buna spor kullanım da dahil, pist odaklı kullanımlarda milisaniyenin önemi çok yüksek olduğundan dolayı otomatik birkaç tık hızlıdır.
Ne amaçla kullanılacağına bağlı olarak değişen karşılaştırma.

İşe git gel, çocuğu okula götür, alışverişe çık gibi olaylar için otomatik vites gerekir. Keza istanbul trafiği gibi bir cehennemde sol bacaksız kalabilirsiniz.

Ama iş hafta sonu binelim, keyif alalım, piste de çıkar eğleniriz ise evet manuel vites candır.
Araba kullanmaktan gerçekten zevk alan insanları tercihi büyük ölçüde manuelden yandır. Bizim gibi insanların otomatik vites arabaların kendi kafasına göre vites değiştirmesinden keyif alacağını sanmıyorum. Bu sebeplerden dolayı İstanbul trafiğine sol bacağım kopsa da inatla manuel vites.
tamamen kullanım amacına bağlı kıyaslamadır. gündelik kullanımda isterse 500 beygir araba olsun, özellikle istanbul gibi yoğun trafikli şehirlerde kesinlikle otomatik vazgeçilmezdir, isterse en aptal yarı otomatik olsun ama o debreyaj olmasın.
Olay pist günü, spor sürüş veya sürüş keyfi ise tabi ki de manuel candır. günümüz şartlarında hemen her otomatik ortalama bir kullanıcının eline verir hale gelmiş olsa da amaç hobi olduğu için o topa girmem, isterse pistte süre kasayım. hatta çekiş kontrol abs esp gibi tüm yol yardımların da kapatılması sürüş hissini bununla beraber sürüş zevkini arttıracaktır, keşke hidrolik veya servo motoru artık hangisi varsa kapatabilsek de direksiyon hissi de tam elimize gelse.
Amacın ne olduğu çok önemli olay karşılaştırma.

İstanbul trafiğinde manuel vites araba kullanmak eşeklik başka hiç bir şey değil. Zevki falan da yok, sol bacağınız kopma seviyesine geliyor. O yüzden manuel'i boşverin, şehir içi bindiğiniz otomobil en kötüsü bile otomatik şanzıman olsun.
İstanbuldaysanız ve manuel araba kullanıyosanız sol ayağınıza kramp girme olasılığı yüksektir
(bkz: Oldu ki konuşuyoruz)
2016 yılında karşılaştırması gereksiz olan iki şanzıman türü. ister performans ister verimlilik ister kullanım kolaylığı anlamında otomatik şanzımanın galip geleceği versus. yukarıda 150 hp üstü manuel denmiş. 150 hp bir otomobil için günümüzde vasattır. 150 bg ancak bmw 1 serisi vw golf gibi hb araçlarda kabul görebilir. eğer hafiften performans ister ve küçük sedan sınıfı bir aracınız varsa bu araç en az 200 bg olmalıdır.

manuel vites zevklidir bu bir gerçek ama zevk alıyorum diye 7/24 redline'a girmiyorum.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri