Üretim ve işletme maliyetleri çok düşük olan şanzımandır.
Sistem çok basittir, parçaların aşınması da bir o kadar düşüktür. Manuel Vitesin doğru halidir.
kullanım zorluğundan dolayı günümüzde yerini yarı otomatik ve otomatik versiyonlarına bırakan yadigar.
Sürüş zevkini doğrudan ve dolaylı olarak etkileyebilecek vites türü.
İlerde altın değerinde olacak, satış temsilcinizden ısrarla isteyin.
Bu şanzıman türünü sevmeyen ve vites değiştirmek zor diyen arkadaşlara hak veriyorum. Neden: çünkü bu arkadaşlar muhtemelen 'iyi' bir manuel şanzıman kullanmamışlardır.
Evet herkes zf 8 ileri mi daha iyi? pdk mı daha iyi dsg mi? diye otomatikleri karşılaştıra dursun; iyi bir manuel şanzıman ile kötü olan arasında dağlar kadar fark olabiliyor.

Mesela şöyle bir örnek vermek gerekirse Porsche Cayman gt4 üzerinde bulunan 6 ileri manuel şanzıman aşırı iyidir. Öte yanda Aston Martin Vantage GT8 üzerindeki 7 ileri manuel şanzıman ise o kadar başarılı değildir. Kullanması keyif vermez.

Bu durumda bazı parametreler etkilidir. 1: vites oranları 2: debriyajın sertliği 3: debriyajın kavrama noktası ve kavrama hızı 4: vites yollarının kısa veya uzun olması 5: şanzımanın keskinliği 6: senkromeçlerin kalitesi ve çalışma hızı 7: dişlilerin kalitesi 8: vites çatallarının yapıldığı materyal 9: şanzıman içindeki aksların, dişlilerin, ana şaftın vs. bağlantı noktaları ile aralarında olan tolerans değerleri

Daha da gider tabi ama en önemlileri bunlar.

Bu parametreleri iyi ayarlayabilen firmalar güzel manuel şanzıman yapıyor. Genelde japon firmaları bu konuda iyidir. (özellikle honda) Eğer otomobilleri seven ama manuel sevmeyen bir insansanız gidin bir japon spor otomobilini 1 ay kullanın. Hala manuel sevmiyorsanız komple otomobilleri sevmiyorsunuz demektir.
Ama farz-ı misal Opel Astra j kasa üzerinde manuel kullanırsanız, manuel size illet gelebilir.

Vites değiştirme hızı mevzusuna gelirsek : İyi bir sürücü iyi bir manuel şanzıman ile 240-250 ms arasında vites değiştirebilir. Buna kıyasla günümüzde Bmw modellerinde kullanılan ZF 8 ileri şanzıman ise 200-210 ms içinde vites değiştirebilmektedir. Ki bu en iyi tork konvektörlü şanzımanlardan biridir. Çok da bir fark yok aralarında. Ancak asıl fark çift kavramalı şanzımanlarda ortaya çıkıyor; en hızlı çift kavramalı şanzımanlar 8-10 ms içinde vites değiştirebiliyor.

Evet bu sebeple çift kavrama gerçekten manuelden çok daha hızlı vites değiştiriyor diyebiliriz. Ancak: çift kavramalı şanzımanlarda ve tork konvektörlü otomatiklerde şöyle bir problem var: aracın ağırlığına 40-50 kg arası ekliyorlar. Bunun yanında aynı motoru manuel şanzıman ile kombine ettiğinizde tekerde aldığınız güç, aynı motor +otomatikten daha fazla oluyor. Neden? Şu sebepten: Hem dönen parçaların sayısı ve ağırlığı artmış oluyor, hem de tork konvektörlülerde bazı parçalarda kayma sebebi ile güç kaybı oluyor.

Türkçesi aynı araç dyno'da manuel şanzıman ile daha yüksek güç veriyor tekere.

Bu ne demek? Birbirinin aynısı iki otomobil aynı viteste giderken (vites oranlarının aynı olduğunu varsayıyoruz) manuel olan otomatikten daha çabuk hızlanıyor ta ki vites değişimine kadar.
bkz sürüş keyfi
hmmmmm en sevdiğimmm.
Ne kadar az parça, o kadar az arıza ilkesinde olan şanzıman türü. İyi bir kullanıcı ile uyum içerisinde yıllar boyu sorunsuzca çalışabilir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri