• / 3
Günümüzde artık 'züğürt tesellisi' diyebileceğimiz söylem. istanbul trafiğinde elde edebileceğiniz maksimum ortalama hız 29-30 km/s. Yani 1 saatte 30 kilometre gidebileceğiniz maksimum mesafe. Bu da bol bol durmak, bol bol debriyaja basmak demek.

eğer iki otomobil alacak paranız var ise biri manuel alınabilir, ancak eğer tek otomobiliniz var ise mümkün değil.
Eger yokuşlu yollarda yarı otomatik tek kavramalı easytronik türü bir araba kullanırsanız ve arabaya hakim olmayı seven biriyseniz daha arabadan inmeden "manuel gibisi yok aga" diyeceginize emin olabilirsiniz
Genelde teknolojilerden habersiz hıyarların kullandığı cümle. Evet manuel bende severim ama kendilerini tam bu kalıp cümleyle ifade eden tipler genelde hıyarlar oluyor. Bu hıyarlar hala manuelin daha az yaktığını ve daha performanslı olduğunu falan sanıyorlar ve hatta DSG'den falan daha hızlı vites atabileceğini düşünenler bile var. Günümüzde manuel gibisi sadece keyif anlamında yok, geriye kalan performans ve yakıt tasarrufu konularında otomatik şanzımanlar artık çok çok önde.

Edit : Nedense seri eksilenmiş, aramızda okuduğunu anlayamayanlar var sanırım.
Bunu diyen adam benzinli arabada sever şimdi. Bu devirde benzin? Oldu mu sayın dizel otomatikçiler? Ayıp denen bişey var.
Halbuki alsalar bi dizel otomatik. Varıcaklar asıl otomobil keyfine ama hiç...
Şöyle direksiyonun arkadındaki minik kulakçıktan vites düşürüp mazotu yanma odasına kavuştursalar anlıyacaklar neymiş keyif ama onlarda o vizyon yok!

Neymiş benzinli manuel olucakmış biraz devir çeviricekmiş gaz tepkisi olucakmış oooh ölme eşşeğim ölme
Böyle insanları mazot döküp yakıcaz dizel otomatikçiler! Gerçi mazot nşa da yanmıyor ama olsun biraz sıkıştırıp ısrar etsek yanar belki
Öncelikle şunu belirteyim; işi ve evi arasında arabasını ulaşım aracı olarak gören teyze bu kıyaslamaya dahil değildir. Otomatik şanzıman kullanmayı bir lüks olarak gören, hatta bununla övünen insanları hiçbir zaman anlayamadım. Şimdi bu sözlerime fakir tesellisi dahi diyebilecekler var, biliyorum. İşim gereği onların sayamayacağı kadar farklı arabalar kullandım, her markanın otomatiği nasıldır bilirim. Tamam, DSG kadar hızlı vites değiştiremiyorum, ama ona da ihtiyacım yok, hatta nefret ederim. Gaz pedalı ayağınızın altında ezilir, biraz daha basarsınız bir anda araba ileri atılır. Ayrıca şu 1 saat trafikte kalınca sol bacağına felç inenler şahin mi kullanıyor? Günümüzde çoğu aracın debriyajı gaz pedalı gibi hafif.

Kendimi bildim bileli arabalara karşı aşk duyan biri olarak otomatik bir arabam olsa bırakın övünmeyi, utanırım bile. Kullandığım araç 100 beygir bile olsa o 100 beygiri sonuna kadar keyifle kullanmak isterim, evet, bunu İstanbul trafiğinde dahi yapabiliyorum. Lütfen turbosu motorundan daha büyük araçlarınızdan keyif almayı sürdürürken, kendini gerçek birer otomobil tutkunu olarak gören insanları küçümsemeye çalışmayın, komik duruma düşüyorsunuz.
İstanbul trafiği dışında katıldığım önerme. Her sabah ve akşam köprü geçen bir adam olarak maalesef 'manual sucks' demek zorundayım. Keza 20 kilometrelik bir yolu 1 saatte gidebiliyorum, tek sorun debriyaj değil sorun dikkat etmek zorunda olmak. Bir ayak ve bir kol boşa çıkınca trafikte çok daha güvenli ve rahat ilerliyorsun. Bunu herkes kabul etmek zorunda.
Aslında manuel cidden keyiflidir ama bahsedildiği gibi Istanbul'un sabah ve akşam trafiğine kalıyorsanız gerçekten berbattır.4 seneye yakın bu durumu çektikten sonra arabamı sattığım gibi koşarak otomatik araba aldım.Pişman mıyım ? asla..
Bi yaştan sonra manuel eziyettir.
sıradan şehir içi arabaları için geçerli olmayan durum. araba 125 beygirin altında zaten, hangi gücü hissedeceksin. trafikte sizi minimum derecede yoracak seçeneklere yöneleceksiniz tabi.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir