1758 yılında almanya'da kurulan avrupa'nın en köklü kamyon ve otobüs imalatı yapan markalarından biri. ks. maschinenfabrik augsburg-nürnberg. üretim alanları ise, ticari araçlar, dizel motorlar ve turbo makineler.

markanın kuruluşu, 18. yy'ın ortalarına rastlıyor. aslında başlangıç noktası ruhr bölgesindeki oberhausen şehrinde bir demir atölyesinden çıkan hikaye. eyaletteki ilk ağır-sanayi hamlesi diyebiliriz. motor üretimi ve lokomotif üzerine çalışmalar yaparken, işleri büyüttüler ve ellerinde büyük bir potansiyele sahip şirkete dönüştüler.

dünya savaşlarının verdiği yıkımla birkaç kez iflas edip tekrar toparlanan firma, yıllar boyunca varlığını sürdürebildi. taa ki 2011'e kadar. birçok markayı bünyesine katan volkswagen grubu, bu dev firmaya da ortak olmayı başardı.
acayip kamyonlar üreten firma. araç dökülüyor durumda olmasına rağmen yolda bırakmazdı hiç.
dördüncü yıldır üst üste tüv muayenesinden en fazla sayıda kusursuz araç geçiren markadır.

geçtiğimiz yıl, “hiçbir kusuru olmayan bir yaşında kamyonlar” kategorisinde %85.9 oranı ile kendisine ait rekoru bir kez daha kırdı adamlar çılgın atıyor
asıl kırılamayan efsane rekorları ise; beş yaşındaki kamyonlarının kusursuzluk oranının %65.6 olması.
izmir'li bir şirkete 50 araçlık teslimat gerçekleştiren firma. basın bülteni ise şöyle:

--- spoiler ---
uluslararası alanda frigorifik ve tenteli araçlarla komple parsiyel taşımacılığın yanı sıra, gümrüklü antrepo ve lojistik hizmetleri de veren erhanlar uluslararası nakliyat’ın 50 araçlık man siparişinin teslimatı, düzenlenen törenle tamamlandı. erhanlar uluslararası nakliyat’ın izmir kemalpaşa’daki tesislerinde gerçekleştirilen törenle, siparişin son bölümü olan 20 adet yeni nesil man tgx efficientline 2 euro 6 araç teslim edildi.

erhanlar uluslararası nakliyat’ın araç filosu; tamamen çevreye duyarlı, avrupa normlarına uygun, yeşil ve sessiz motorlu man araçlardan oluşuyor. erhanlar uluslararası nakliyat’ın toplam 120 araçtan oluşan geniş ve etkin filosu, son teslim alınan 20 adet man tgx efficientline 2 euro 6 ile daha da güçlendi.

izmir’de gerçekleştirilen teslimat törenine, erhanlar uluslararası nakliyat yönetim kurulu üyesi erhan turan, erhanlar uluslararası nakliyat satın alma ve filo yönetim müdürü doğan incedoğan, man kamyon ve otobüs ticaret a.ş. bölge satış koordinatörü ataç şeran’ın yanı sıra her iki şirket yöneticileri de hazır bulundu.

teslimat töreninde konuşan erhanlar uluslararası nakliyat yönetim kurulu üyesi erhan turan, sundukları yüksek hizmet kalitesi ile örtüşen üstün nitelikleri nedeniyle man araçlarını tercih ettiklerini belirtti. turan, “man, gerek ileri teknolojisi ve gerekse diğer tüm üstün nitelikleri ile şirketimizin sunduğu uluslararası hizmet kalitesini birebir karşılayan bir marka. bunun yanı sıra çevresel sürdürülebilirlik konusunda da önemli bir noktada ve bunu efficientline 2 serisi ve euro 6 motorlarıyla çok daha ileri bir konuma taşıdılar” dedi.

man’ın araçlarıyla olduğu kadar, satış sonrası hizmetler ve ömür boyu maliyetler açısından da önemli bir fark yarattığına dikkat çeken erhanlar uluslararası nakliyat satın alma ve filo yönetim müdürü doğan incedoğan da, “man, her koşulda yüksek performans sağlayan üstün nitelikli araçlarıyla olduğu kadar, satış sonrası hizmetler’de sunduğu avantajlar, düşük işletme maliyetleri ve yaşam boyu maliyetler açısından da sektörünün en rekabetçi markası konumunda” açıklamasında bulundu.

man’ın tüm müşterilerine karşı sergilediği ‘yaşam boyu iş ortağı’ yaklaşımını vurgulayan man kamyon ve otobüs ticaret a.ş. bölge satış koordinatörü ataç şeran ise “man, bu çerçevede yaklaşımı ile gerek araç gerekse hizmet bazında yaşam boyu iş ortaklarının yüzünü güldürecek yaklaşımlar geliştirmekte ve sergilemektedir” diyerek, erhanlar uluslararası nakliyat yetkililerine man tercihlerinden dolayı teşekkür ederek, her iki şirket arasında yıllardır sürdürülen işbirliğinin, çok daha ileri noktaları taşınacağına olan inancını dile getirdi.
--- spoiler ---
son dönemde büyük bir otobüs teslimatı gerçekleştirmiş olan firma. hangi firmalara ne verildiğini aşağıdaki detaylı basın bülteninde bulabilirsiniz:

--- spoiler ---
ticari araçların dünya devi man’ın konfor, kalite, teknoloji ve ekonomiyi bir arada sunan otobüslerinde teslimatlar, yaz sezonunun başlamasıyla birlikte daha da hızlandı. man, birbiri ardına düzenlenen törenlerle; çankırı özlem turizm, çorum kamil koç’a 3’er adet süha turizm’e 2 adet (man lion's coach tip 2+1 vıp), topçam turizm’e 1 adet (man lion's coach) ve çimse-iş sendikası’na da 1 adet (neoplan tourliner ) olmak üzere toplam 10 adet otobüs teslimatını gerçekleştirdi. çorum kamil koç’a yıl sonuna kadar teslim edilen otobüs sayısı ise verilen sipariş gereği 15’i bulacak.

çankırı özlem

çankırı’nın en güçlü firmalarından çankırı özlem turizm, filosunda ilk defa yer alacak 2+1 vıp otobüsler için man’ı tercih etti. çankırı,lıları seyahatlerinde 2+1 vıp ayrıcalıklarıyla tanıştıracak olan 3 adet man lion's coach otobüsler, çankırı özlem turizmin sahibi hakan aslan ,oktay akkaya, otobüs bölge satış yöneticisi ufuk demirer ‘in katıldığı törenle teslim edildi.
man markasını seçmelerinin birçok nedeni olduğunu belirten hakan aslan, ”ilk bakışta man otobüslerinin ileri teknoloji ve yüksek kalitelerinin yanı sıra araçların orijinal fabrika çıkışlı 2+1 ve geniş koltuklu olması, koltuk arkalarına büyük ekranların gömülür yapılarak yolcunun rahat kullanmasına olanak sağlaması gibi avantajları bulunuyor. ayrıca sundukları 440 bg motor ile güçlü ve 12 ileri vitesli otomatikleştirilmiş şanzımanı ile yakıt tasarrufu sağlaması, düşük işletme maliyetleri gibi benzersiz ayrıcalıklar da bulunuyor. geniş iç tavan paket rafları sayesinde yolcunun eşyasının rahat yerleşmesine imkan vermesi ve koltuk başlıklarının hem yukarı kalkışı ile uzun boylu yolculara sunduğu rahatlık, hem de başlıkların yanlara katlanması ile daha rahat uyuyabilme imkanı tanıması da ‘yolcularımızın konforu ve memnuniyeti’ merkezli bu seçimimizde bizi man’a yöneltti” açıklamasında bulundu.

çorum kamil koç

filosu man otobüslerinden oluşan çorum kamil koç, 15 adetlik 2+1 vıp koltuklu otobüs siparişinde yine man lion's coach otobüslerini seçti. 2016 yılında tamamlanacak siparişin ilk 3 otobüsü, çorum kamil koç yetkilisi seyit şahin’in katılımıyla düzenlenen törenle çorum kamil koç’a otobüs bölge satış yöneticisi ufuk demirer tarafından teslim edildi.
bu son siparişlerinde de kendi tercihlerinin yanı sıra yolcu taleplerinin de etkili olduğunu belirten seyit şahin, 12 metrelik otobüste 37 yolcu koltuğu sunan yeni nesil man lion's coach otobüslerin ikinci elde sağlayacağı avantajları da vurguladı. şahin, man otobüslerinin sağladığı yakıt ve işletme ekonomisi, konfor gibi avantajların yanı sıra motor gücü, otomatikleştirilmiş şanzıman gibi ileri teknolojinin getirdiği rahat kullanım ve yüksek güvenliğin de tercihlerinde etkili olduğunu söyledi.

çimse-iş sendikası

türkiye çimse-iş sendikası da, üyelerinin eğitim, kurultay ve benzeri seyahatlerinde kullanılmak üzere 1 adet neoplan tourliner. aldı.
türkiye çimse-iş sendikası genel başkan zekeriye nazlım ve genel başkan yardımcısı cemil kaya’nın yanı sıra sendika yetkililerinin de katıldığı teslimat törenine, man kamyon ve otobüs ticaret a.ş. satış ve pazarlama direktörü eren gündüz ve otobüs bölge satış yöneticisi ufuk demirer ev sahipliği yaptı.
kaptan koltuğuna geçen türkiye çimse-iş sendikası genel başkan zekeriye nazlım, üyelerinin geniş kapsamlı programlarında kullanabileceği bir otobüse ihtiyaçları bulunduğunu belirterek, “bugün, çimse-iş hizmet kervanına bu otobüsü kazandırmanın mutluluğu içerisindeyiz. üyelerimizin, aileleriyle birlikte, bu otobüsün koltuklarını dolduracağı günler için şimdiden heyecan duyuyorum. çimse-iş sendikasında hizmet bitmez, daha güzel günler için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.
aracın teslimatını man kamyon ve otobüs tic. a.ş satış ve pazarlama direktörü eren gündüz de, man ve neoplan araçlarının, tüm sektörlerdeki her ihtiyacı karşılayan üstün niteliklere sahip olduklarını vurgulayarak, otobüsün sendika camiasına hayırlı olması ve güzel günlerde keyifle, neşeyle kullanmaları dileklerinde bulundu.

süha turizm

kayseri'nin öncü firmalarından süha turizm de filosunu 2+1 vıp otobüslere güçlendirmeye devam ediyor. yolcularının tercihini en üst düzeyde karşılamayı hedefleyen süha turizm’in 2+1 koltuklu otobüs filosuna bu kez de aşık otomotiv’in aldığı 2 adet man lion's coach 2+1 vıp otobüs katıldı.
otobüslerin teslimat töreninde konuşan aşık otomotiv yetkilisi eşref aşık, “sektörün ve yolcuların talebi 2+1, bizim tercihimiz ise man oldu. orijinal fabrika çıkışlı yeni nesil man lion’s coach 2+1 vıp otobüsler, geniş koltukları, güçlü motoru ve otomatik şanzımanı ile öne çıkıyor. araçların bakım paketleri, masraflarının düşüklüğü, bu güçte ve ekonomiklikteki aracın yaşam boyu maliyet avantajları da bu alımımızda etkili oldu” şeklinde konuştu. otobüsler otobüs bölge satış yöneticisi ufuk demirer tarafından bol kazançlı ve kazasız yolculuklar dilekleriyle teslim edildi.

topçam turizm

tüm filosu man ve neoplan marka otobüslerden oluşan topçam turizm, 2016 yılı yatırımlarında da tercihini yine man’dan yana kullandı. euro 6 motorlu yeni nesil lion's coach’un teslim töreninde konuşan topçam yetkilileri, “man ile topçam gerçekten de bir aile gibi çalışıyor. her sorunumuzda veya talebimizde hem mutlaka işimizi çözebilecek en üst düzey yöneticisine kadar ulaşabiliyor, hem de her türlü desteklerini görüyoruz. 2016 model man lion's coach 46 kişilik yeni otobüsün euro 6 motorlu oluşu da tercihimizi pekiştirdi” açıklamasında bulundular.
man ankara akyurt fabrikadaki aracın teslimat töreninde man kamyon ve otobüs tic. a.ş’den satış ve pazarlama direktörü sn. d.eren gündüz, finans direktörü sn. christian dufft ,otobüs bölge satış yöneticisi ufuk demirer ile topçam turizm firmasından suat somuncu hazır bulundular.
--- spoiler ---
pamukkale turizm'e lion's coach 2+1 coach model otobüslerinden satan markadır:

--- spoiler ---
türkiye seyahat sektörünün öncü kuruluşlarından pamukkale turizm de, kurumsalın yanı sıra bireysel tercihlerde de man kalitesini tercih ediyor. pamukkale turizm’in trakya bölgesi bireysel otobüsçülerinden kemal yavuz da, sınıfında benzersiz avantajlar sunan man lion’s coach 2+1 vip satın aldı.

2016 model euro 6 motora sahip 38 koltuklu 2+1 vip man lion’s coach, düzenlenen törenle önsel demircioğlu tarafındankemal yavuz’a teslim edildi. man’ın ikitelli tesisleri’nde gerçekleştirilen teslimat törenine kemal yavuz’un yanı sıra otobüs ortağı turan seçkin ile kaptanlar gökhan yüksel ve sadettin toker de hazır bulundular.

man lion’s coach ’ların düşük işletme giderleri ve 2+1 vip dizilimde 38 koltuk avantajının önemine vurgu yapan kemal yavuz, sunulan yüksek konfor ile birlikte yolcularda da büyük memnuniyet yarattığını belirtti.

pamukkale turizm, öz mal otobüs yatırımlarının yanı sıra bireysel ve bölgesel işletmecileriyle de filosunu man lion's coach 2+1 vıp otobüslerle güçlendirmeye devam ediyor. yakıt ekonomisinden sunduğu yüksek konfora, 2. el avantajına kadar birçok benzersiz özellikleri ile man lion’s coach 2+1 vıp, seyahat sektörünün ilk tercihleri arasında yer alıyor.
--- spoiler ---
İngilizce 'adam' anlamına gelen kelime. Adam gibi ağır vasıta gibi de yorumlayabiliriz.
40 Yıllık MAN’cı 15 araç daha alarak filosunu güçlendirdi


--- spoiler ---
Kurulduğu ilk günden bu yana MAN’ı tercih eden Miryıldız İnşaat’a bağlıVeysi Mad. İnş. Nak. Pet. Enerji Üret. Dağ. San. ve Tic. LTD. ŞTİ., aldığı 15 adet TGS 41.400 (8x4) damper serisi araç ile filosunu daha da güçlendirdi. En eski MAN dostları arasında yer alan Elazığ merkezli şirketin toplam 50 araçlık filosunun büyük bölümü MAN’lardan oluşuyor.

MAN Mersin Bölge Bayii Mancı Kemal Otom. San. Ve Tic. A.Ş. tarafından satışı gerçekleştirilen araçların MAN Kamyon ve Otobüs Tic. A.Ş.’ninAnkara Akyurt’taki tesislerinde düzenlenen teslimat törenine, Veysi Madencilik’ten Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Yıldız, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yıldız, Finans Müdürü Engin Ayyıldız ile Baş Şoför Abdülcemil Çiftçioğlu katıldı. Mancı Kemal Otomotiv’ten Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akdemir ile Satış Müdürü İbrahim Gündüz’ün ev sahipliği yaptığı törende, MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Bölge Satış Müdürü İrfan Ergetir de hazır bulundu.

MAN ile dostluklarının şirketin ilk kurulduğu günlere dayandığını belirten Veysi Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Yıldız, “MAN ile 40 yıllık geçmişe sahip dostluğumuz daha da gelişerek sürüyor. Madencilik gibi en zorlu şartlarda dahi sunduğu yüksek performansı, ileri teknolojisi, kalitesi ve dayanıklılığı ile MAN, hep öncelikli tercihlerimiz arasında yer aldı. Düşük işletme giderleri ve yaşam boyu maliyet avantajlarının yanı sıra Satış Sonrası Hizmetler noktasında sundukları profesyonel ve ekonomik çözümler ile MAN, hep dostumuz olarak kalmaya devam edecek” dedi.

Tören, Mancı Kemal Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akdemir ve MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Bölge Satış Müdürü İrfan Ergetir’in yaptığı konuşmaların ardından 15 araçlık teslimatın sembolü olan dev MAN anahtarının teslimi ile sona erdi.
--- spoiler ---
Lojistik sektörünün önemli markalarından ETİS Lojistik, 37 adet MAN TGS 18.400 BLS Efficientline alarak, filosunu yeniledi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri