Genellikle yüklerle işi olan araçlarda kullanılan birbiri üstüne eklenmiş çelik plakalardan oluşan bir taşıma sistemidir. Teyzemgilin dobloda gördüğüm kadarıyla alternatif tıp ta da kullanılabiliyor. Araba boş ise böbrek taşı dökmeye yardımcı olur.
Sonradan cam açılan araçlarda özellikle cidden rahatsız eder.
Büyük ihtimalle çoğu kişi (ben de dahil) başka anlamda makas sanıp geldi
Taşıma kapasitesi üstünde yük atan tırlarda kırıldığında hoş sonuçlar doğurmayacak taşıyıcı sistemdir.
Çok basit bir mekanizma olmasına rağmen herhangi bir yay ve amortisör yada coilover sistemine göre çok daha karmaşık tepkiler gösteren süspansiyon sistemi. Yük ve hareketlere gösterdiği rebound ve compression tepkileri oldukça değişken olup yazılımla simule edilememektedir.

At arabası kökenli olup, muazzam yüklere maruz kalabilen yapısıyla, özellikle ağır vasıtalarda halen kullanılmaktadır. Genelde çok yapraktan oluşmasına rağmen, istisnai olarak tek yaprak modelleri de bulunmaktadır.

Corvette modellerinin güncelleri dahi fiber plastik tek yaprak makası, yatay - transverse - konuşlandırarak; yıllardır bağımsız süspansiyon olarak kullanmaktadır.
Çok çok eskilerde keşfedilmiş olan sistem.

Kaldıraçtan esinlenilip üretilmiştir. Günümüzde halen kullanılmasının en büyük sebebi maliyetinin düşük olmasıdır. Makas kırılması diye çok nadir de olsa aşırı yük durumunda problem çıkarabilir.
kataloglarda "yaprak yay" olarak geçen süspansiyon sistemi parçasıdır.
Ne zaman nereye sekeceğini asla bilemediğiniz süspansiyon sistemi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri