Hava Filtre kabından hemen sonra bulunan bu parça havanın debisini ölçer ve ECU ya iletir. (bkz: ECU)
Maf sensörü, hava filtresi yuvası ve hava giriş borusu gaz kelebeği gövdesi bağlantısı arasında yer alır. Bu bir sıcak film tipi hava akış sensörüdür. Maf sensörü bir sıcak film sensörü, yuvası, ölçüm borusundan meydana gelir. Hava akış oranı sıcak film ucundan aktarılan sıcaklığın tespit edilmesi ile ölçülür ve hava akım oranındaki değişiklik sıcak film ucu düzeyinden hava akımına aktarılan sıcaklıkta değişikliklere sebep olur. Bu değişiklikler sıcak film ucunun sıcaklığının değişmesine ve direncinin değişmesine sebep olur. Bu değişen dirençle ECU’ya sinyal gönderir ve havanın akış miktarına göre, yakıt oranı ayarlanır.
hava filtresi değiştirilen otomobillerde genellikle problem çıkaran parça.

Baş belasıdır.
Üst entrylere ek olarak; otomobillerin oksijen sensörleri ile ortak çalıştığından, onlar hava iletiminin edisi ile büdüsü gibidir. Birinde sıkıntı çıkarsa diğerinin çalışmasında aksaklıklar görülür. Birbirlerinin servis ışıklarını yakmayı severler.

Ayrıca yukarıda yazıldığı gibi ECU'nun sağlıklı çalışması açısından doğrudan etki eder.

Özellikle aracın çekişinin düşüklüğü ile kendini belli eder. Teklemelere de yol açabilir. Performans araçlarında bu durum çok ciddi görülür.
İzopropil alkol ve nazik dokunuşlarla temizlenen parça
Mass Air Flow, yani hava akımı debisini ölçen sensördür.
Yeni nesil turbo araçlarda maf kullanımı gittikçe azalmaktadır. map sensörü ve doğru algoritma ile debi hesaplanarak tayin edilmektedir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri