Bu karşılaştırma akıllara en temel soruyu getiririr. Silindir sayıları aynı olup da nasıl bu kadar farklı ses üretebiliyorlar?

Bunun tek bir cevabı yok ama genel karakteri belirleyen çok önemli tek bir faktör var!

Bu faktör ateşleme sırası. Bu yazıyı okuyan çoğu kişi motor hacimleri de farklı, valf sayıları da farklı kıyaslama yapamazsın derse bir ölçüde haklı olurlar ancak bir daha hatırlatmak isterim ki tek bir etken vardır demiyorum!

Her motorda olduğu gibi V8'lerde de spesifik bir ateşleme sırası vardır. Yani hiçbir motorda ateşleme sırası 1-2-3-4-5... diye gitmez çünkü bu motoru dengesizleştirir ve mühendislik açısından bir felaket yaratır.

4 silindirli araçlar için bu sıralama çoğunlukla 1-3-4-2 şeklindedir ve verimli bir şekilde çalışır ancak V8'de bunun iki katı sayıda ateşleme odası olduğu için çeşitli kombinasyonlara gidilebilir.

Bu farklı ateşleme sırası, farklı egzoz notalarını da beraberinde doğurur. Her bir silindirden çıkan egzoz palsları, manifoldda birleşerek arabanın arka susturucu hatlarına doğru yola çıkar ve bu palslar kimi zaman birleşerek daha büyük palslara dönüşür ve ses genliği de karakteri de eksponansiyel bir şekilde artar.

Gelelim bizim karşılaştırmaya... Mesela bir Corvette'in içindeki LS'in ateşleme sırası silindir sırası karşılıklı olacak şekildedir. Yani bir silindir ateşlendi, tam karşısındaki de ateşlendi. Böyle böyle bütün motor bloğu boyunca bu sıralama doğrusal bir şekilde devam eder. Böylece genelde birbirine yakın olan silindirlerden çıkan palsların manifoldda birleşme olasılığı daha yüksektir ve bu exhaust burble(Gürüldeme) denilen olayı yaratır.

Ferrari V8'inin çalışma prensibi ise çok daha farklıdır. Mesela en sağ yukarda bir ateşleme olduğunda, dengeyi sağlamak amacıyla sonraki ateşleme en sol aşağıda olur. Bu sefer her bir egzoz palsı bağımsız ve lineer bir şekilde hareket edecek ve steady scream denilen olayı yaratacaktır.

Yani tabiri caizse Corvette böğürürken, Ferrari daha düzenli bağırmayı tercih edecektir.

Ferrari sesi için bir spesifik noktaya da değinmek isterim ki bir yanlışlık olmasın. Mesela F355 modelinde flat plane crank kullanılmıştır ve arabanın sesi çok farklı bir karaktere bürünmüştür. Bu olayında ses karakteristiğinde çok önemli etkileri olduğu bir gerçek ama bugün en temel etkeni anlatmayı tercih ettim. Flat plane crank başka baharı kaldı.
İkisi arasındaki temel farklardan biri de valf tasarımlarıdır. Ferrari V8'inde çift üstten egzantrikli valfler (bkz: DOHC) bulunurken LS V8'lerinde daha ilkel bir teknoloji olan Pushrod valf sistemi (bkz: OHV) kullanılır. Üstten egzantrikli motorun aksine egzantrik mili iki silindir bankının ortasındadır. Daha çok hareket eden parçaya sahip olması ve karmaşık yapıda olması dohc V8'e sahip Ferrari'lerden daha az devir çevirebilmesine neden olur. Ayrıca egzoz ve emme valflerinin zamanlamalarının düzenlenmesinde de kısıtlı imkanlara sahiptir. Silindir başına düşen valf sayıları da iki tanedir.

Bir diğer fark yaratan unsur ise emme manifoldu tasarımlarıdır. Ferrari için en önemli detaylardan biri olan emme manifoldu karekteristik ferrari sesine katkıda bulunduğu gibi performansın da limitlere ulaşmasını sağlar. En iyi şekilde hava akışını sağlamak üzere tasarlanan bu manifoldlar bazen silindir kapağından daha büyük bile olabilir. Diğer yandan LS V8'lerinde bulunan manifoldlar daha kompakt tasarımlarıyla yer kaygısı dikkate alınarak tasarlanmıştır. Ayrıca daha hafif olması için plastikten üretilmişlerdir.
LS V8 ortalık malı adeta bir F/P iken Ferrari V8 elit üst tabakadır.
Ayrıca görseldeki (bkz: 599 GTB Fiorano) sadece V12 ünite ile üretilmiştir.
İki V8 arasındaki seslerin farkını yaratan en büyük nedenlerden biri motorun hacimleridir. Yani Corvette'de bir elinizin yumruğundan daha geniş piston çapı varken, Ferrari'de bu çok daha küçüktür. Ayrıca Ferrari'nin olayı yüksek devir çevirmek olduğu için pistonun stroku da çok daha kısadır LS V8'e göre.

Piston küçük ve yüksek devir çevirdiği zaman ses incelir, tüm motsikletler ve eski V10, V8 F1 motorlarının sesinin ince olmasının sebebi budur. Amerikanlar ve Mercedes'in ya da Aston Martin ve Jaguar'ın V8'lerinin daha kalın ses çıkarmalarının nedeni de budur.

Zaten Amerikanlar yukarıda arkadaşların da söylediği gibi bloktan egzantrikli olduğu için bu kadar yüksek devir çeviremez ama DOHC bile olduğunda yine kalın ses çıkarır, piston çapı ve strokundan dolayı.

Amerikan V8'i dünyanın en güzel motor sesidir, üstüne tanımam.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri