'Sıvılaştırılmış petrol gazı' anlamına gelen kısaltmadır.
Ham petrolün damıtılması sırasında elde edilen ve basınç altında sıvılaştırılan, renksiz - kokusuz - havadan ağır ve çok yanıcı bir gazdır. Gaz kaçağı durumunda algılanabilmesi için kokulandırılmıştır. Türkiye'de bulunan lpg %70 bütan ve %30 propan içerir. Bir litre lpg gazlaştığında normal şartlarda 250 litre gaz hacmine ulaşır, doğalgazın aksine sızıntı anında uçmaz bulunduğu yere çöker.
açılımı "liquified petroleum gas" dır. renksizdir. kokusuzdur. havadan ağır ve yanıcıdır. doğal gaz gibi uçucu değildir. üle giti gitti olmaz. havadan ağır olması sebebiyle kapalı alanlarda büyük tehlike arz edebilir. dağılmaz. enerji verimliliği bakımından benzin ve mazota göre daha iyidir. nedeni ise basit bileşeni ve yüksek ısı verebiliyor olmasıdır. çevrecidir. fakir yakıtı imajı verir. (bkz: 131 şahin) sahibi arkadaşımız kendisiyle beraber (bkz: mercedes e250) ninde aynı pompadan yakıt aldığını görünce göğsü kabarır.
Yıllardır değişmeyen fiyatıyla yüksek hacimcilerin vazgeçilmezidir. Ekonomi için fındık motor kara trenlere servet dökenlerin yanından 3.2 v6 yla uzama zevki verir.
Devir Ekonomi Devri ve Kimse Kimseye 5 tl yakıt parası vermezken Özellikle LPG takılan Lüks sayılabilecek arabaların yadırganması bunca yıllık LPG geçmişine rağmen devam etmekte...Taktır mayanın bile Taktırıp az yakmasının hayalini kurduğu ancak hali hazırda 2. el alırken LPG takılı araca yanaşmadığı bir Durum Söz Konusu :)
Litre Bazında Benzine Göre %30 civarı fazla tüketilen LPG Maximum %30-40 civarlarında tasarruf sağlamakta.Günümüzde Fabrika Çıkışı Yada Bayiden almadan montajlanmış almak mümkün buna rağmen imajını düzeltememiş bir yakıt türü
benzin ve dizelden sonra en çok kullanılan yakıt tipi. yakın bir geçmişe sahip olmasına karşın, benzinden daha tasarruflu ve daha çevreci olmasıyla büyük ilgi çekmiştir.

kapalı alanlarda kullanılması tehlikeli olmasına karşın, fabrikalar veya büyük alışveriş merkezleri gibi yerlerdeki küçük motorlu nakliyat araçları yakıt olarak propan kullanır. benzin ve dizel tipi motorlara göre daha az egzoz gazı salınımı yapar.
türkiye'de 4.3 milyon araçta bulunan yakıt sistemi.
(2016 tüik verileri)
son yılların yükselen değeri. ancak elektrikli arabalar çoktan rol çalmaya başladı. benzin veya motorinin yerini hiçbir zaman alamayacak.
Bulaşmayın arkadaşım. 4 yıldır lpgli 2008 astra kullanıyordum. geçen yaz motor yaptırdım. Şimdi yine keçelerden yağ eksiltiyo, bilmem düzgün yapılmamış bilmem başka şey. o motor açılmayacak aga. Sözde usta işinin ehliydi. bilmem oksijen zımbırtısı, bilmem ne hata kodu, güçten düşmesi, sübap bilmemnesi derken arabanın ayarlarını bozuyo işte netice olarak. Yaptırdığı kar tamir masraflarına yetmedi netekim. Az binin benzinle binin. Yazılanlar astra için geçerlidir başka arabaları bozmuyorsa bozmuyordur. Saygılar.
Kullanmadan önce, kullanılacak olan aracın uygunluğunun araştırılması gereken sistem. işinin ehli ustalar tarafından uygun bir araca kaliteli lpg kiti uygulanması durumunda yıllarca sorunsuz kullanabilirsiniz. tabi aracın ve lpg kiti'nin bakımlarını aksatmamak gerekiyor. yıllardır Honda civic es7 2001 model aracımda kullanıyorum brc kiti ve en ufak sorun yaşamadım. lpg'li araçların belli km aralıklarında sübap ayarının yapılması gerekiyor. ben 20 bin km'de bir yaptırıyorum. hem yakıt hem performans açısından faydalı oluyor.
Aslında oldukça mantıklı ve çevreci bir yakıt sistemi iken,ülkemizdeki dönüşüm firmalarının %98'inin kasap olması nedeniyle kullanıcılarına illallah ettiren sistem.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri