lowrider, aracın yere daha yakın olmasını sağlayan modifiye çeşididir.

yapılan sistem sayesinde aracın ağırlık merkezi düşürülür ve aktarım organlarına yapılan değişikliklerle aracın estetik açıdan daha güzel görünmesi sağlanır. kısaca hidrolik bir sistemidir. amortisörler yerine hidrolik kollar takılır. bagaja da bir hidrolik pompa koyulur ki bu sayede hidrolik yağlar kollara pompalanabilsin ve araç inip kalkabilsin.
havalı süspansiyon ile aracın yere yapışmasını sağlayan sistem veya bu tip araçlara verilen isim.
(bkz: coilover)
Amerikalı şişko abilerin en sevdikleri modifikasyon. Nesi eğlenceli tam olarak anlayamasam da değişik bir uygulama. Ellerine aldıkları hidrolik bir kumanda yardımı ile istedikleri kadar zıplatabiliyorlar.
Sözlük bu konuda biraz eksik kalmış :(
Lowrider çok eski ve büyük bir kültürdür. Çeşitli başlıklarda modifiyeler yapılır ve bunların yine çeşitli konularda yarışmalar yapılır. Tıpkı drag, drift gibi çok ayrı bir hayran kitlesi vardır. Yoğunlukla bildiğimiz izlediğimiz olay ise "car hoping" denilen araçların zıplaması müsabakasıdır. Çok ciddi kurallarının yanı sıra kazanını belirlemenin çok fazla etkeni olmasına rağmen araç dağıldığında, bir yeri kırıldığında, ya da herhangi bir şey damlattığında kaybetmiş sayılır.
Türkiye'deki ustaların bir an önce el atması gereken sistem. Fabrika çıkış air olmadığı sürece air süspansiyonlara güvenemiyorum. hidrolik candır.
GTA Vice City ile tanıştığım aracı (bkz: voodoo) hoplatıp zıplatmaya yarayan süspansiyon sistemi.
Amerika'da genelde Meksikalı ağabeylerimizin ve siyahi dostlarımızın takıldığı bir akımdır ve öyle basit bir iş değildir, bir kültürdür tabi alt kültür :) neyse genelde aşırı krom parçalarla ve yaldızlı sedefli simli boyalarla bezenen araçlar hidrolik bir süspansiyon ile donatılır böyle atlayıp zıplarlar. Ufak çaplı ve krom jantları kullanırlar inanılmaz bir para döküyorlar bu iş için.

Aslında bu lowrider tayfası orada bizim buradaki Doğan, Şahin ve türevlerine enteresan şeyler yapan tayfa gibi görülüyor. Biz buradan bakarken güzel geliyor belki baya emek var işin içinde ama orada da bunlara gülüyorlar, dediğim gibi bir alt kültür ürünü.
Amerika'daki genellikle Meksikalı kardeşlerimizin kendilerini gösterme stilidir. Araba onlarda dişisini etkilemeye çalışan tavus kuşu misali olduğundan bu kadar renkli renkli ultra absürt otomobiller çıkmıştır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri