1877 ile 1944 yılları arasında yaşamış paris doğumlu fransız girişimci ve renault markasının kurucusu. ikinci dünya savaşı'nda almanlarla işbirliği yapmakla suçlanmış ve duruşmasını beklerken hayatını kaybetmiştir. akabinde fransız hükümeti şirkete el koyarak fabrikanın yönetimini devralmıştır.

louis, parisli bir burjuva ailesinin altı çocuğundan dördüncüsüdür. küçük yaşlardan itibaren mühendislik ile mekaniğe ilgi duymuş ve zamanının çoğunu araba atölyelerinde geçirmiştir. 1898 yılında ilk arabası olan renault voiturette'yi yapmıştır. tam 13 tane sipariş alınca iki abisiyle birlikte 25 şubat 1899 günü renault frères (renault kardeşler) şirketini kurdular. ilk kurulduklarında kendini tasarım ve üretime veren louis, şirketin yönetimini ise abilerine bıraktı. ancak bir abisinin öldürülmesi ve diğerinin hastalanıp işi bırakması nedeniyle birkaç yıl sonra şirketin tüm sorumlulukları onun üzerine kaldı.

birinci dünya savaşı sırasında orduya verdiği katkı ve buluşlarıyla fransız devleti tarafından onur nişanıyla ödüllendirildi.

savaş sonrası dönemde citroen'in sahibi andre citroen ile büyük bir rekabet içindeydi. bünyesinde paranoyaklık başgöstermiş ve giderek içine kapanmaya başlamıştı. yükselen komünizm ve sendikalar karşısında büyük endişeler yaşamıştı. sırf bu yüzden evini değiştirerek seine nehri yakınlarda bir kaleye yerleşti ve şehirden uzaklaştı.

1940 yılında adolf hitler'in alman güçlerinin fransa'yı işgal etmesi ise sonun başlangıcı oldu. o dönem amerika'ya giderek tank talebinde bulunan louis, ülkesine geri döndüğünde topraklarının işgal altında olduğunu gördü. alman güçleri zoraki işbirliği yapma teklifinde bulundu ve bu teklifin reddedilmesi mümkün değildi. naziler ile birlikte çalışmak zorunda kalmış ve onlara yaklaşık 35 bin tane araç üretmişti. ki bu karar daha sonra vatana ihanetten yargılanma sebebine dönüştü. renault ise kendini işbirliği yaparak binlerce işçinin hayatını kurtarmakla savunmuştu.

1942'de bir yandan almanlar, diğer yandan ingilizler'in paris'teki fabrikasını uçakla bombalaması louis için kaldırabileceğinden ağır bir yük oldu ve afazi hastalığına yakalandı. ne konuşabiliyor, ne de yazabiliyordu.

1944 yılında alman işgalinden kurtulan fransa, topraklarını geri aldı. louis, naziler ile işbirliği yaptığı için tutuklandı ve mahkemeye çıkarılmasına karar verildi. sağlık durumunun giderek kötüleşmesi ve tutukluk halinde oradan oraya sürüklenmesi sonucu vücudu iflas etti.

vasiyetinde fabrikayı 40 bin çalışanına bıraktığı söylenmesine karşın hükümet renault'yu kamulaştırma kararı aldı. louis'in eşi ve çocuğu hisselerin %95'ine sahipken, hiçbir şey alamadılar. bu karar nedeniyle eşi ve oğlu jean-louis hayatları boyunca bunun davası peşinde koşmuş ve itibarlarının geri verilmesini taahhüt edip durmuşlardır.
fransız otomotiv dünyasının öncülerinden. çileli bir hayat yaşamış. yukarı tükürsem bıyık, aşağı tükürsem sakal durumunda kalmış. çalışanlarının sağlığını düşünürken; alman ordusuna verdiği destekle çok daha fazlasının canına mâl olmuş.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri