Lotus'un zamanında ürettiği en egzotik otomobillerden birisi. Satış fiyatları ülkemizde çok değişkendir herkes kafasına göre fiyat belirler.

arkadan çekiş ve ağırlık merkezinin çok aşağıda olmasından dolayı çok keyiflidir.
Türkiye'de bir tanesi ahmet özgün'dedir. intercity sürüş akademisi önünde durur.
Yedek parçası bulunmayan, sürekli arıza yapan lotus modelidir.
Kendisi intercooler'a değil aftercooler'a sahiptir, arızaların geneli de bu yönde çıkmaktadır. Hemen şişer, ısınır ve arıza yapar. Bir kaç temel değişiklik yapılırsa oldukça eğlenceli olacaktır.
Gençliğimizin efsanevi spor otomobilidir. Sorunludur ama gerçek bir Lotus'tur. Sürüşü son derece keyifli, performansı oldukça yüksek, gerçek bir ortadan motorlu otomobildir. Fazla söze gerek yok, buradaki test belki de Türkiye'deki tek Lotus Esprit testidir. Buyrunuz: Lotus Esprit S4
Etiler'de bir sokakta bir süredir yatmakta olan otomobil. Sanırım Ahmet Özgün denen değişiğin otomobili.

Sürüş pozisyonu çok güzeldir de arabaya binmek derttir. Vitesin yolları çok belirgin olmadığından dolayı arada yanlış viteslere sokmak mümkündür.

Ama yolda giderken herkesin bakışlarına maruz kalırsınız, herkes merak eder, adeta batmobile hissi yaratır.
Görünüş olarak çok iddialı olan, aynı zamanda yere çok yakın konumlandırılmış karoseri ile oldukça iyi yol tuttuğu iddia edilen otomobil. Yedek parça sıkıntısı çoktur, şu an sahibi olan herkes 'Allahım ne olur bozulmasın' diye dua etmektedir.
Tasarımı nefes kesici.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri