1952'de ingiltere'de kurulmuş otomobil markası. ikinci dünya savaşı'nda abd ve raf (royal air force) tarafından kullanılan norfolk'taki askeri havalimanın arazisine konuşlanmıştır. dünya savaşı sonrası üretimine devam eden klasik motor fabrikası.

özellikle 80'lerde F1'de üst üste başarılar yakalamış bir ekip lotus. bu başarının ardında ayrton senna olduğunu da belirtmemizde fayda var. ancak ülkemizde lotus adı pek duyulmuş değil.
lotus esprit s4 ile adını tarih kitaplarının köşesine altın harfler ile yazdırmış olan marka.
zamanının çok ötesinde araçlar yapmıştır ki yaptığı lotus omega bugün m5 i bile üzebilir 5.1 sn 0-100 km ve 283 km lik fabrika verisi 1990 model bir sedan için çok iddialıdır
bir çiçek ismi. markanın logosunda bulunan iç içe geçmiş c,a,b harfleri ise, firmanın kurucusu anthony colin bruce chapman'ı refere eder.
Kurucusu olan Colin Chapman'ın karısının lakabıdır.

Ve bana göre şu modern dünyada hala saf otomobil üreten bir kaç firmadan biridir.
''lots of trouble usually serious'' sözünden anlaşılacağı üzere çok dayanıklı oldukları söylenemez. Hatta Top Gear Arjantin özel bölümünde bayaa dalgasını geçmişlerdi.
en efsanevi f1 takımlarından biridir. kurucusu colin chapman inanılmaz bir mühendisti. formula 1 denilince ferrari'den sonra akla ilk gelmesi gereken takım. 1982'den sonra bir daha toparlanamadı ve 1994'te resmen kapandı. ayrıca efsane yol arabaları da vardı zamanında.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri