1952'de ingiltere'de kurulmuş otomobil markası. ikinci dünya savaşı'nda abd ve raf (royal air force) tarafından kullanılan norfolk'taki askeri havalimanın arazisine konuşlanmıştır. dünya savaşı sonrası üretimine devam eden klasik motor fabrikası.

özellikle 80'lerde F1'de üst üste başarılar yakalamış bir ekip lotus. bu başarının ardında ayrton senna olduğunu da belirtmemizde fayda var. ancak ülkemizde lotus adı pek duyulmuş değil.
lotus esprit s4 ile adını tarih kitaplarının köşesine altın harfler ile yazdırmış olan marka.
zamanının çok ötesinde araçlar yapmıştır ki yaptığı lotus omega bugün m5 i bile üzebilir 5.1 sn 0-100 km ve 283 km lik fabrika verisi 1990 model bir sedan için çok iddialıdır
bir çiçek ismi. markanın logosunda bulunan iç içe geçmiş c,a,b harfleri ise, firmanın kurucusu anthony colin bruce chapman'ı refere eder.
Kurucusu olan Colin Chapman'ın karısının lakabıdır.

Ve bana göre şu modern dünyada hala saf otomobil üreten bir kaç firmadan biridir.
''lots of trouble usually serious'' sözünden anlaşılacağı üzere çok dayanıklı oldukları söylenemez. Hatta Top Gear Arjantin özel bölümünde bayaa dalgasını geçmişlerdi.
en efsanevi f1 takımlarından biridir. kurucusu colin chapman inanılmaz bir mühendisti. formula 1 denilince ferrari'den sonra akla ilk gelmesi gereken takım. 1982'den sonra bir daha toparlanamadı ve 1994'te resmen kapandı. ayrıca efsane yol arabaları da vardı zamanında.
"Light is Right" felsefesini benimsemiş, hissiyatlı ve saf spor otomobiller üreten firma. Ülkemizde değeri hiç bilinmemiştir ve bilinmeyecektir. Çünkü fiyat / beygir oranı bizim kafa yapımıza ters gelir. Hiç bir modelinde elektrikli direksiyon bulunmaz. Klima ve teyp opsiyondur. An itibariyle en hafif modeli 830 kg curb ağırlığıyla Elise Sprint modelidir. Her makyajda bu değer 10-15 kg daha düşer. Örneğin son makyajda arka farları 4'lü tasarımdan 2'liye çevirerek 300 gram tasarruf etmişler. Varın gerisini siz düşünün.
Kurucusu Colin Chapman o yılların tam bir otomotiv gurusudur. Mottosu: "Simplify, then add lightness". Yani, önce basitleştir, sonra "hafiflik" ekle. Günümüz otomotiv sektörüne hala yön veren bir motto bu. Zamanında bir çok markanın anlamadığı, dalga geçtiği, ama zamanla bu yola girdikleri görülür. Bu markalara Ferrari bile örnek verilebilir. Malum, hepimizin çok sevdiği ama bugünlere hataları ve bunlardan çıkardığı dersler dolayısıyla gelebilmiş rahmetli Enzo Ferrari bile zamanında "aerodinamik iyi motorlar üretemeyenler içindir" gibi sözler söylemiştir. Ama Colin Chapman, hızlı otomobil yapmanın kuralını sadece iyi motor yapmak olmadığını o dönemde çok iyi kavramış, yol tutuşun ve dayanıklılığın basitlikten geldiğini görmüştür. Sayesinde bugün hala güzel, zevkli, saf spor otomobiller var. Bunların başında da hala üretilen Caterham 7 (eski Lotus 7) geliyor.
otomobil tarihinde çoğu ikonik arabanın esin kaynağı, yardımcısı, gizli formülüdür. örneği deloreanı tasarlayan grubun içinde lotus vardır. ilk tesla roadster bir lotusun altyapısını kullanmıştır. 1990 öncesi çoğu japon markasının tasarımlarını esinlendikleri arabalar hep lotus olmuştur.
her ne kadar çok bela çok sorun gibi lakapları olsa da bir lotus deneyimleyince gerçek otomobil keyfinin teknik verilerde değil de cidden sürüş zevkinde ve virajlarda olduğunu anlıyorsunuz.
özellikle (bkz: lotus evora)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri