Tork konverterli şanzımanlarda , genelde son vitesde devreye giren turbin klitleme sistemi. Motor ile şanzıman arasındaki Tork konverteri kilitleyerek, gücün direk şanzımana aktarımı sağlar. Bu sayede sıvı kavrama sonu kaybedilen enerji sorunu ortadan kalkar. CVT şanzımanlarda genelde 40 45 km hızlarda devreye girer. Tork konverterinin tekrar rağbet görmesini sağlamıştır. Yakıt sarfiyatını %45lere varan oranda azaltmıştır
saf bir bilgi daha. artık ne kaldı dediğim he gün yeni bir şey daha öğreniyorum.
Motordan gelen gücün döndürdüğü Pompa ve taşıt tarafını hızlandıran türbin arasındaki kaymayı engelleyerek kitlendiği zaman Verimi tam olarak 1 yapan sistemdir.

Düzeltme : Verimden kasıt tork konvertörün verimidir. türbin devri /pompa devri ile bulunan değerdir kitlendiğinde 1 olur.
Maalesef verimi tam olarak 1 yapmaz. (verim hiçbir koşulda 1 olmaz termodinamik kanunlarına aykırı, ama onun yeri burası değil, geçiyorum) Verimi ciddi oranda iyileştiren bu teknoloji tork konvertörü kilitlense dahi hala hazneyi/hidrolik sıvıyı döndürmeye devam ettiği için bir miktar yük oluşturur ve kabul edilebilir bir enerji kaybına sebep olur.
bunlar da ilginizi çekebilir