1957 yılında Almanya'nın Ulm şehrinde kurulan, otomobiller için yüksek performanslı madeni yağlar ve katkılar üreten şirket..
neredeyse tüm ürünlerini , şuanda patentine sahip oldukları Molybdenum disulfide (MoS2) adlı madde temel alınarak üretmekle kalmamışlar, firmanın adını da bu maddeden esinlenerek vermişlerdir.. ( "liqui"fied "moly"bdenum disulfide )
Bu maddenin dünya çapında ün kazanması ise 2. dünya savaşı sonrası Amerikan ordularının dükkanlarında keşfedilmesinden sonra olmuştur..
dünyada neredeyse sadece sürtünmeyi azaltmak amacıyla kullanılan bu madde, jet ve uçak motorlarında da katkı maddesi olarak kullanılmıştır.. keşfedilmeden çok öncesinde, 1. dünya savaşında savaş uçağı pilotları motorlarına bu katkıyı koydukları ve bu katkı sayesinde havadayken vurulup, yağ hazneleri delindiğinde bile yere inebildikleri görülmüştür..
Ayrıca Liqui Moly, TCR Touring Car yarışlarına, Amerika'da Daytona 24 saat yarışlarına ve Moto2 ve Buz hokeyi gibi bir çok spor dalında sponsorluklar da yapmakta ve 120'den fazla ülkede faaliyet göstermekte, ürünlerini satmaktadır..
Geçtiğimiz ocak ayında Würth Group tarafından satın alınmıştır..
web sitesi
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri