Dünya genelinde yatırım amaçlı alınan otomobillerin sınıfı. Prestij yada sportif karakteri öne çıkan modellerin sınırlı üretim versiyonları kendini özel hissettiren araçlardır. Yatırım amaçlı koleksiyonerlerin genel tercihidir. Mesela bir gt3 rs yıllar geçtikçe alınan paranın kat kat fazlası değere sahip olur.

Birde doğuştan sınırlı üretim yani herhangi bir otomobilin versiyonu olmayan araçlar vardır ki bunlar arasında değer kaybeden pek olmaz. Bazen yarış otomobillerinin homologasyonları olur, bazen ise tamamen özel bir durumu kutlamak adına üretilirler. Sahiplerininin neredeyse hepsi aracı yatırım amaçlı mal olarak kullanırlar. Pistlerde yollarda hakkının verildiğini nadiren görebilirsiniz (bkz: tax the rich). Sizce bugatti veyron'ların ibresinde kaç defa 400 km görülmüştür? Mesaj alınmıştır umarım.

Tabii commuter car olarak tabir edilen sıradan araçların sınırlı üretimleri pek yatırımlık olmaz, daha ziyade sahip oldukları ekstra donanımlar sayesinde diğer modellerden biraz daha yüksek 2. el değeri olur.

Sözün özü elinize piyangodan para falan geçerse değeri bilinen bir sınırlı üretim alın. O boğazdaki bir yalı misali yıllar boyunca kat kat değerlenecektir.
tümünü gör
ilgili galeri