lexus'un her yıl düzenlediği tasarım ödülü yarışmasının bu yılki ayağında finale kalan türklerdir.

studio ayaskan'ın türk tasarımcıları begüm ayaskan ve bike ayaskan, 1232 tasarımcının arasından finale kalan isimler olmuşlar.
bu yılki konusu "öngörü" olan yarışmada ayaskan ekibinin projesi uv ışınlarını kullanan saat tasarımı oldu.
önümüzdeki hafta sonuçlar açıklanacakmış. şimdiden başarılar dileyelim biz de.
daha detaylı bilgi için aşağıdaki basın bültenine göz atabilirsiniz.

--- spoiler ---
lüksün yeni tanımı olarak gösterilen lexus, sıra dışı otomobil modellerine imza atmasının yanında sunduğu farklı ‘yaşam tarzı’yla da dikkat çekiyor.

lexus’un üst düzey işçiliğini göstermek adına japon üretici, dördüncü kez lexus tasarım ödülleri’ni gerçekleştiriyor. lexus jürisi, 1.232 tasarım başvurusunu önce elemeyle 12 adete sonra da 4 finaliste indirdi. finale kalan 4 finalist dünyaca ünlü tasarımcıların desteğinde projelerini prototipe çevirdiler. hayata farklı bir bakış açısı getiren bu tasarımlar dünyanın en büyük tasarım organizasyonlarından biri olan milano tasarım haftası’nda 12-17 nisan tarihleri arasında sergilenecek.

uluslararası alanda tanınan lexus tasarım ödülleri, geleceği daha iyi şekillendirmek üzere birçok tasarımcının ilgisini çekiyor. 2016 yılının teması “öngörü” olarak belirlendi.lexus tasarım ödülleri’nde finale kalan tasarım ekiplerinden birisi studio ayaskan’ın türk tasarımcıları begüm ayaskan ve bike ayaskan oldu. diğer finalistler angelene laura fenuta, myungsik jank ve amam stüdyo’su oldu.

ayaskan’ın projesi uv ışınlarını kullanarak saati gösteren bir tasarım oldu. ışığa duyarlı bir sıvıya sahip duvar saati, zaman geçtikçe renk alarak zamanı gösteriyor. begüm ve bike ayaskan bu tasarımlarıyla insanı ve doğayı birbirine daha yakınlaştırmayı amaçladılar.
--- spoiler ---
harika haberdir.
türklerin de fırsat verilince neler yapabildiğini göstermiştir.
bu tarz işlere ve atılımlara daha çok ihtiyacımız var. aslında pek çok üretilen arabada türklerin elinin değdiği noktalar da oluyor ama pek bilinmiyor. umarım birincilik ödülüyle gelirler de isimleri iyice duyulur.
büyük markaların tasarım ekiplerinde genellikle türkler de bulunduğundan şaşırmadığım haber. sadece isimleri ön plana çıkmıyordu. destek verildiğinde güzel işler çıkarttığımızı biliyoruz, yetenek mevcut ve ihtiyacımız olan tek şey biraz cesaret.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri