Lexus'un sportif Coupe modeli, yani BMW 4 Coupe'ye rakip olarak ürettiği otomobil. Mart ayından itibaren Lexus'un Türkiye operasyonu başlamasıyla ülkemizde de satışta olacak.

Otomobilde 2.5 litrelik hibrit ve 2.0 lt’lik turbo benzinli motor seçeneklerine sahip. RC 300h, 2.5 litrelik 4 silindirli benzin- elektrik kombinasyonuyla 223 bg güç, 221 Nm tork ortaya atıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 8.6 sn’de gerçekleştiren otomobil 4.7 lt’lik tüketim değeriyle dikkat çekiyor. 300h, 6 ileri ShiftMatic otomatik şanzımanla alınabiliyor ve sadece elektrikle kullanılabiliyor.

2.0 lt’lik versiyonsa RC 200t olarak adlandırılıyor. 245 bg güç ve 350 Nm tork. 7.5 sn’de 100 km/s’ye çıkan RC 200t, 230 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor.
şık duran ancak top gear'da yerin dibine sokulan model. tasarımını onlar da beğendi ancak fiyat performans olarak sınıfta kaldığı söyleniyor.
Geçen hafta 200t modelini detaylı şekilde teste tabi tuttuğum otomobildir. İşim bu olmadığı için uzun uzun analiz yapmayacağım tabii ki ancak yeterli veriyi elde ettiğime inanıyorum.

Öncelikle tasarımdan bahsetmek gerekirse arka stoplar dışında ben çok beğendim, direk rakibi olan 4 serisine göre çok daha farklı ve çekici bir tasarıma sahip. Özellikle siyah rengi ile baya bir ilgi topluyor. Türkiye'ye sadece tek paketle gelmesi dış tasarım olarak sadece rengi değiştirebileceğiniz anlamına geliyor ama zaten gelen paket baya dolu.

İç tasarıma gelirsek en beğendiğim noktalardan biri bu oldu. Özellikle kadranın hareketleri, içeride kullanılan deri ve diğer malzemeler son derece kaliteli. Bana biraz aston martin vantage hissiyatı verdi içeriği oturduğum an. Kullanılan direksiyon simidi gayet güzel olsa da daha şık bir tasarım yapılabilirmiş. Orta konsolda bulunan dokunmatik mouse'a alışmak için biraz zaman gerekli olacaktır.

Sürüş pozisyonu muhteşem, sessizlik harika, koltuklar çok rahat. Sadece sport plus moduna aldığım zaman biraz daha sesli olmasını beklerdim ancak araç inanılmaz izole, lexus kimliği bu noktada öne çıkmış. Özellikle değinmem gereken nokta ise şanzıman. Benim hayatımda kullandığım en sessiz ve sarsıntısız şanzımandı gerçekten bu kadarını beklemiyordum. Sadece yine spor modlarda biraz daha hisli bir şanzıman tercih ederdim. Motor son derece atik ve turbo lag yok denecek kadar az. Sadece orta devirlerde biraz daha istekli olsa daha keyifli olabilirdi.

Sonuç olarak ben 9/10 olarak puanlama yaptım. 1 puan kırma sebebim ise sadece ekonomik. Fiyat bandı 100 bin euro civarında geziyor. Gerçi baktığımız zaman 4.30 için hemen hemen aynı fiyatlar isteniyor. Bu aracı 4.20 ve 4.18 ile karşılaştırmak ise baya bir aptallık olur. Sıfır bir araç için böyle bir bütçesi olan ancak etrafta yüzlerce bulunan e serisi veya 4 serisinden kaçınmak isteyenler ve en çok 'ulan o kadar para veriyoruz dizel arabaya biniyoruz' olayından kurtulmak isteyenler için çok başarılı bir araç. Hedef listeme ilk sıradan giriş yaptı.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri