Tam anlamıyla pistlerin tozunu attıran, çok çok ileri derecede müthiş bir arabadır. İstanbul parka bir gelsede profesyonel bir şoförün elinde tüm rekorları kırsa dediğim arabadır.
(bkz: pist videosu üst sağda)
Yurt dışında ülkemizden çok daha ucuza satılacağı için bizim gibi gurbetçilerin alması gerekendir.
Godzilla'dan sonra düşünebilirim, çok ama çok başarılı.
Yurt dışında yapılan tüm testleri 'silkeleyip atmış' olan otomobil.
Üstünde çok ciddi bir mühendislik olduğunu belirtmişler. Türkiye de almak çılgınlık olur, gurbetçi yazarlara iş düşüyor.
Toyota aracı üretirken motor sesinin dışarıdan ve içeriden farklı duyulması ve kabin içine doğru frekanslarla aktarılması için Yamaha firmasının akustik departmanıyla çalışmıştır. Muhteşem kükremesini bu ince ayarlara borçlu araçtır.
Japonların ürettiği en değerli araçların başında gelir(en pahalı yol otomobili), yani kelimenin tam anlamıyla "Japon Başyapıtı".

2000 yılından başlayan 9-10 senelik ar-ge süreci ile mükemmelliğini temellendirir. Dahası 500 adetlik sınırlı üretim bir araç olması onun değerini yükselten unsurlardan biridir. Yamaha'nın dokunuşu ile üçlü eksozundan çıkan V10 sesi en çok sevilen v10 çığlıklarının başında gelir.
gönlümde Toyota Supra'nın devamı olarak gördüğüm Tr'de neden olmadığını sorguladığım şaheser
Zamanında japon arabalarına bizim suanda çinlilere baktığımız gibi bakan amerikalılara satabilmek için toyatanın adını lexus olarak değiştiren çançinçongların GT86 altyapısına amerikan esintilerine sahip bir kupa ve amerikan muscle bir motor eklediği modelidir.
en exlusive, en pahalı ve dünya üzerinde sesi en çok f1 aracına benzeyen (yamaha mühendisleri sayesinde) japon yol otomobilidir.
çok güzel bir görüntüye sahip olan araç 4.8 lite hacimli v10 motora sahiptir. 0-100'ü 3.7 saniye, son sürati 325 km/h dir. ortadan motorlu ve arkadan itişlidir. 553 beygire ve 480 nm torka sahip araçta bardaklık yoktur. türkiye'de olmadığı için sesini youtube'dan dinleyebilirsiniz.
Efsanevi Lexus LFA’in motoru, dünyadaki en hızlı devirlenen seri üretim motor unvanına sahip. Motorun devirlenme hızına yetişemediği için analog devir saati yerine dijital devir saati kullanılıyor.

Motor sürücüden bile daha aşağıda konumlandırılmış. Kabin 6 parça Mono-Cock karbon fiberden üretiliyor ve ağırlığı 239 kg. Motor sesi Yamaha tarafından titizlikle ayarlanıyor ve en ünlü otomobil magazinlerince “Dünyanın en iyi ses çıkartan otomobili” seçiliyor. Şayet bana sorarsanız da formula 1’e en yakın ses veren araç olduğunu söyleyebilirim. Mutlaka youtube’a LFA sound tarzı şeyleri aratın ve sadece dinleyin.
İnternette gt86 ve Brz body kitleri mevcut.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri