dünyanın ilk multi stage hybrid sistemi’ne sahip, lexus'un amiral gemisi.


performans otomobilleri için özel olarak tasarlanan multi stage hybrid sisteminin üç amacı var; daha fazla güç ve tork, daha yüksek verimlilik ve daha fazla sürüş zevki. bu amaçla güçlü bir elektrik motoruna sahip olan lc 500h, lityum iyon yeni batarya ve 3.5 litre v6 benzinli motora sahip.

yepyeni bir platformun üzerinde yükselen lc 500h, 2.870 mm dingil mesafesi, 920 mm ön ve 970 mm arka uzunluklarıyla sportif ölçülere sahip bir araç. düşük motor kaput çizgisi, coupe’nin atletik profili ve akıcı tavan çizgisiyle farklı bir tasarım ortaya koyulduğu gibi iç dizayna da el atılmış.

öncelikle tamamen sürücü odaklı bir kokpitten bahsedebiliriz. araç içerisinde yer alan tüm bilgi ekranları, sürücünün görüş alanında yer alacak şekilde yerleştirilmiş. sürüş pozisyonu ise ergonomik açıdan mükemmelle yakın bir şekilde tasarlanmış. deri direksiyon ve magnezyum alaşım vites kulakçıkları sportif sürüş hissini artırırken, orta konsolu yöneten yeni nesil dokunmatik uzaktan kumandalı ara yüze ise konforu artırıyor.

velhasılı lexus çok iyi iş çıkarmış. sportif olduğu kadar konforu da ön planda tutan yapısıyla kendine iyi bir yer edinir gibi duruyor.
tümünü gör
ilgili galeri