dünyanın ilk multi stage hybrid sistemi’ne sahip, lexus'un amiral gemisi.


performans otomobilleri için özel olarak tasarlanan multi stage hybrid sisteminin üç amacı var; daha fazla güç ve tork, daha yüksek verimlilik ve daha fazla sürüş zevki. bu amaçla güçlü bir elektrik motoruna sahip olan lc 500h, lityum iyon yeni batarya ve 3.5 litre v6 benzinli motora sahip.

yepyeni bir platformun üzerinde yükselen lc 500h, 2.870 mm dingil mesafesi, 920 mm ön ve 970 mm arka uzunluklarıyla sportif ölçülere sahip bir araç. düşük motor kaput çizgisi, coupe’nin atletik profili ve akıcı tavan çizgisiyle farklı bir tasarım ortaya koyulduğu gibi iç dizayna da el atılmış.

öncelikle tamamen sürücü odaklı bir kokpitten bahsedebiliriz. araç içerisinde yer alan tüm bilgi ekranları, sürücünün görüş alanında yer alacak şekilde yerleştirilmiş. sürüş pozisyonu ise ergonomik açıdan mükemmelle yakın bir şekilde tasarlanmış. deri direksiyon ve magnezyum alaşım vites kulakçıkları sportif sürüş hissini artırırken, orta konsolu yöneten yeni nesil dokunmatik uzaktan kumandalı ara yüze ise konforu artırıyor.

velhasılı lexus çok iyi iş çıkarmış. sportif olduğu kadar konforu da ön planda tutan yapısıyla kendine iyi bir yer edinir gibi duruyor.
tüm dünyayla bereaber türkiye'de de aynı anda satışa çıkacak lexus modeli.
ayrıca LC 500h'nin ağırlık merkezi alüminyum kaput ve çamurluk, karbon fiber kapılar ve alüminyum kaplamalar, ultra kompakt LED farlar, alüminyum alaşım jantlar ve karbon fiber tavan gibi parçaların kullanımı ile azaltılmış. Buna ek olarak belirli noktalarda kullanılan yüksek dayanımlı çelikten yapılmış gövde parçaları sayesinde ağırlığın azaltılması, gövde rijitliğinin artması ve aynı zamanda ağırlık dağılımının daha iyi bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlamış. Tüm özellikler ve gelişmelerin sonucunda; LC 500h’nin yoldaki dengesi ve direksiyon hakimiyeti de üst seviyeye çıkarılmış.

ek olarak Türkiye'de satışa çıkıyor olması da son zamanlarda ülkemizdeki otomotiv adına duyduğum en güzel haberlerden birisi. hem bu lüks segmentlere bir Japon'un masaya yumruğunu vurarak girmesi hem de her köşe başında görmekten sıkıldığımız otomobillerden farklı bir otomobil görecek olmamız insanı heyecanlandırıyor. Tabii ki burada fiyatlandırma konumu çok rol sahibi olacak.
toyota altyapılı hybrid motoruyla cenevre fuarını sallamış grand tourer. 0-100km/h hızlanması 4.5 saniye civarı. totalde ise 354bhp güç üretiyormuş.
Etkileyici ve güzel evet ama LC500'ün performansı son derece yeterliyken ve V8 motorla gelirken kim LC 500h alacak ben onu düşünüyorum?
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri