japon üretici toyota'nın amerikan piyasasındaki fiyakalı isme sahip yan markası.
Özellikle Kuzey Amerika'da çok satılmakta olan otomobil markasıdır.
2005 yılından beri de Japonya'da satılmaya başlanmıştır. 1989 yılında ilk çıktığında dayanıklılık ve sağlamlık ile tanıtılmaya çalışmış. ABD'de 12 yıl üst üste 'en dayanıklı marka' seçilmiş.
2016 yılı itibarı ile ülkemize de gelmeye başlayacak olan güzel otomobil markası.

LFA modeli ile fabrikadan çıkan her araçta zarar etmesine rağmen itibarını ve prestijini korumak adına üretimi devam ettirmiştir.

Bu tarz prestij ve imajını düşünen markalar uzun süre daha kullanıcısını üzmez. Şayet bu ruhta kalmış çok az otomobil markası vardır.
türkiye'deki ilk showroomunu maslak'ta açan marka. ilk yıl hedefleri 250 araçmış. planları içerisinde adana, bursa, ankara ve izmir gibi diğer büyükşehirlerde de birer dükkan açmak varmış.

kaynak
Geçtiğimiz günlerde ilk showroomu açıldı. Bunlara ek olarak müşteriye çok ayrıcalıklı hizmetler vereceklerini de açıkladılar.

1- showroom randevu hizmeti; randevu alarak gecenin köründe dahi showroomu kendinize açtırabileceksiniz.

2- servis hizmetleri; çoğu toyota servisinden hizmetinizi alacaksınız fakat oldu da bulunduğunuz bölgede derdinize çare bir servis bulamazsanız istanbuldan deneyimli bir ekip helikopter ile bulundugunuz yere gelip servis ihtiyacınızı giderecek.

3- çekici hizmeti; şehir dışı yolculuğunuzu uçakla yaptıktan sonra arabanızın yanınıza gelmesini istiyorsanız lexusu arıyorsunuz ve aracınızı çekiciye yükleyip bulunduğunuz yere getiriyorlar.

Ufak detaylar gibi görünse de müşteriye önemli ve değerli olduğunu hissetirebilecek hizmetler bunlar. Başarılar diliyoruz.
1 milyonuncu hibrit aracının yola çıktığını duyuran firma. 1 milyonuncu hibrit lexus olan şanslı araba ise lexus nx300h.
firmanın ilk ilk hibrit aracı suv model olan lexus rx400h'ydi ve ilk defa nisan 2005'te üretilmişti. 11 yılda 10 farklı hibrit modeliyle bu dünyadaki yerini koruyor.
auto express'in düzenlediği “driver power survey” araştırmasında, “en güvenilir otomobiller” kategorisinde ilk 10’da, 5 modeli ile yer alan marka.

markanın suv modeli rx ile lüks sedan modeli ıs, araştırma sonucunda birinci ve ikinci sırayı elde ederek dünyanın en sorunsuz ilk iki otomobilinin lexus’a ait olduğunu ortaya koymuş oldu. zaten geçtiğimiz yıllarda amerika'da 5 yıl üst üste en sorunsuz marka unvanını alan lexus, 11 yıl boyunca birinci sırada yer almıştı. adamlar yapıyor vesselam.
otonom sürüş teknolojisi hakkında bir basın bülteni yayınlayan marka,

basın bülteni ise şöyle


--- spoiler ---
“Dünyanın En İyi Otomobillerini” üretmeyi kendine ilke edinen Lexus, ileri teknolojisiyle de fark yaratıyor. Lexus, Urban Teammate (Şehiriçi Takım Arkadaşı) teknolojisi ile otomobillerin sürücüsüz olarak kullanımını sağlıyor. Bu teknoloji geçen ay Japonya’da gerçekleşen G7 Zirvesi’nde tanıtıldı. Lexus’un lüks sedan hibrit modeli LS 600h’de kullanılan bu teknoloji ile otomobil şehir içi yollarda sürücüsüz olarak kendi kendine ilerledi. Yolcuları, bisikletleri ve aracın etrafındaki nesneleri tespit eden teknoloji navigasyon haritasından bağımsız olarak çalışabiliyor. Otonom LS 600h kavşaklardaki ve trafik ışıklarındaki durumu anında algılıyor ve bu duruma uygun hareketi devreye alıyor. GPS ve kameralarla çalışan bu sistem, haritalama için yüksek çözünürlüklü lazer radar teknolojisini de kullanıyor. Daha önce üretilen Otoyol Sistemi’nin gelişmişi olan Urban Teammate, aynı zamanda yapay zeka teknolojisini de kullanıyor.
--- spoiler ---
avrupa’da rekor satışa ulaşan üretici:

--- spoiler ---
dünyada 1989 yılından bu yana yaklaşık 8 milyon adetlik satışa ulaşan, 2015 yılında gerçekleştirdiği 652 binlik satış ile son 3 yıldır kendi satış rekorunu kıran lexus, avrupa’da da başarılı bir performans sergiliyor.

lüks otomobilleriyle süper premium pazarına hitap eden marka, 2016’nın ilk altı ayında avrupa’da 36 bin 405 adetlik satışa ulaşarak yeni bir rekora imza attı. bu satış rakamı ile 2015’in ilk yarısına göre yüzde 16’lık artış göstererek premium pazardan daha büyük bir büyüme kaydetti. lexus, aynı zamanda satış başarısının yanında lüks hibrit segmentinde de liderliğini devam ettirdi.

dünyada olduğu gibi avrupa’da da sağlam temellere sahip olan lexus, tamamen yeni dördüncü jenerasyon rx ile yüzde 123 artış göstererek 8 bin 815 adetlik satış elde etti. lexus ürün yelpazesi arasında en çok satan model olan nx ise 12 bin 689 adetlik satışa ulaştı. 2016 yılının başında satışa sunulan rc ise 972 adetlik satışla güçlü bir performans sergiledi.

batı avrupa’da satılan araçların yüzde 98’i, yani neredeyse tamamı, hibrit olarak tercih edildi. lexus avrupa’nın toplam satışlarının ise yaklaşık üçte ikisini hibrit modelleri oluşturuyor. en popüler hibrit modelleri ise nx 300h, rx 450h ve ıs 300h oldu.

lexus avrupa, geçen seneye göre fransa, almanya, italya, ispanya, polonya, orta avrupa, balkanlar, belçika, irlanda ve izlanda’da yüzde 20’yi aşan büyüme kaydetti.
--- spoiler ---
250 araçlık hedeflerinin %20 sini anca gerçekleştirebileceklerini düşünüyorum.Türk halkı esnaf kafasında olduğu için çabuk bozdurabileceği araçları tercih eder.Lexusu bugün satmaya kalksan 1 sene sonra belki satabilirsin.Çok fazla reklam ve toyota markasının vereceği güveni iyi kullanmaları gerektiğini düşünüyorum.Bence Türkiye için çok geç kalmış bir marka.İnanılmaz otomobiller üretiyorlar hepimiz binmek isteriz.Showroomunda bütün araçları inceledim.İç trimler taş gibi hayatta en ufak ses gelmez.Premium algısı başarılı.RC200T 4.28 alacak arkadaşlar için güzel bir alternatif olabilir ancak buna genelde babaları karar verdiği için hiç bir baba oğluna bir lexus almayı düşünmez.Umarım yurtdışında gördüğü değeri ülkemizde en kısa zaman içinde görür.Güzel motor seçenekleri olursa ilerleyen tarihlerde düşünebilir ve düşündürtebilirim çevremdekilere.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri