formula 1 son döneminin canavarları olan iki pilot.

bu canavarlık halleri tabi ki sıralama turlarında ortaya koydukları performansları ile alakalıdır.
kesinlikle sıralama turları performansları üst seviyededir bu iki pilotun. bunun yanında sıralama turlarında araçlarından maksimum performansı alabilen gridin şüphesiz en iyi pilotlarıdır. bu ikilinin yanına sebastian vettel'i de ekleyebilmek mümkündür.
Değişik bir strateji ile son yıllarda karşımıza çıkmış olan iki pilot. İkisinin de olayı en önde start almak için her türlü riski göze almaktır. Mantıksız mı? Asla. Mantıklı olduğunu zaten pilotlar sıralamasından da görüyoruz.
mercedes takımını sırtlayan ikili. aralarının bozuk olduğu söyleniyor ama sözlükte bir yerde ikilinin küçüklükten beri arkadaş olduklarını okudum. belki de aralarındaki bu rekabet onları sürekli ileriye taşıdı.
Aralarının iyi olduğunu düşünmüyorum. Geçen sene ya da önceki sene Hamilton Rosberg için O monaco'da lüks içinde büyüdü. Ben çok zorlandım şampiyonluğa daha açım gibi bir şeyler gevelemişti. Bir yarışta takımın Rosberg daha hızlı olduğu halde geçmesine izin vermemesi aklıma geldi. Bunu daha sonra konuşacağız gibi bir şey söylemişti Rosberg.

Hamilton'u günahım kadar sevmediğim ve bence karaktersiz olduğu için her daim Rosberg'ten yanayım. Takım yeni kurulduğunda Schumi ve Rosberg vardı. Beraber geliştirdiler araçları.

Ah be Schumi yattığın yerden kalksan da Rosberg'e adam gibi bir takım arkadaşı bulup takım patronluğu yapsan.
2016 sezonunun başından beri en çok tartışılan ikilidir. İspanya daki kaza ve Monaco daki yolverme muhabbeti işleri kızıştırmaktadır. Hamilton anticileri takımdan gitmesini istese de Formula 1 in en iyi ikilisi olduğu görüşündeyim.
Yetenek olarak bakıcak olursak Lewis önde olur fakat Rosberg de hafife alınıcak pilot değil. Hamilton bu sezon bunun bedelini ödüyor biraz da. Geçen sezon sonu ben istemediğim sürece kimse kazanamaz lafından sonra kendisine boyun eğmiş olan Rosberg gitti, yerine gerçek bir şampiyon gibi süren Rosberg geldi. İspanya GP'sindeki kazada eski Rosberg olsa geri çekilirdi fakat Hamiltona dişini göstermiş oldu. Bu sezon Ferrari ve Red Bull unda oyuna girmesiyle beraber şampiyonayı Rosberg'in kazanıcağını düşünmekteyim. Bunun nedeni de diğer takımlar yaklaştıkça Mercedes'in rahatlığı ortadan kalkıcak ve stres arttıkça Hamiltonun hata yapma ihtimali artıcak.

Hamilton saf hız olarak çok iyi olmasına rağmen baskı altında hata yapabilen bir pilot. 2011 senesini kız arkadaşından ayrıldığı için çöpe atabilecek kadar kafası karışabiliyor öte yandan Rosberg ise alman disipliniyle beraber makine gibi çalışıyor ve tahminimce Schumacher'den öğrendikleri ona bu sene yardımcı olacaktır özellikle psikolojik anlamda.

Hamilton partilerden galalara; rapçilerden mankenlere olan hayatına devam ettiği sürece Rosberg'i bundan sonra yenebileceğini düşünmüyorum. Lewis'in bu yönünü dengeleyen iki faktör de(Ron Dennis ve Nicole Scherzinger) olmadığına göre düzelebileceğini düşünmüyorum.

Sonuç olarak eğer takımıma bu iki pilottan birini seçmem gerekseydi bu Nico Rosberg olurdu.
Uzun zamandır, kartingden beri arkadaş olan bu ikilinin aynı takımda rekabet etmelerini görmek güzel oldu. Ayrıca F1'deki rekabetin ne kadar sert olduğunu ve uzun yıllara yayılmış olan bu dostluğu bile nasıl etkileyebileceğini gösterdi.

Lewis daha sıra dışı bir pilot olarak görünen isim. Otomobilden her daim maksimumu çıkartabiliyor ve sıralamalarda gerçekten çok hızlı. Buna rağmen Nico 2014'te sıralamalarda Lewis'i geçmeyi başarmıştı ama 2015'te ezici bir üstünlük sağladı Hamilton.

Nico ise Lewis'le takım arkadaşı olduktan sonra kendini çok geliştiren bir pilot oldu ve bunu her fırsatta yapmaya devam ediyor. Onunla çalışan herkes garajda Lewis'ten çok daha uzun saatler kaldığını ve tüm dataları en ince ayrıntısına kadar incelediğini söylüyor. Bu anlamda Nico biraz daha matematiksel bir yaklaşıma sahipken, Lewis bu tip detaylarla çok boğulmayıp tamamen hissiyatıyla otomobili sürüyor. İşin ilginci Nico'nun bu analizlerinden yaptığı çıkarımlardan sonra sürüşünü buna göre adapte edebilmesi.

Yarışta Lewis kadar agresif değil ve geçemeyeceğini anladığında bununla uğraşmaktan vazgeçen bir yapısı var. Lewis ise tamamen 'ya geç ya yarış dışı kal' mantığıyla hareket eden, böyle olunca da daha çok dikkat çeken ve spekteküler olan bir isim.

Tercihim her anlamda Lewis olurdu ama onu zorlayacak en başarılı isim olan Nico'yu da yanında oturturdum. Çünkü Lewis'i zorladığınızda ortaya bir canavar çıkıyor ama bunu yapabilecek bir takım arkadaşı gerekiyor. Mercedes'in ikilisi bu anlamda gridin en iyi ikilisi olabilir...
2016 formula 1 sezonu'nda şimdiye dek geçilen 11 yarışın 10'unu kazanan iki pilotun karşılaştırılmasıdır.
birbirlerine çarparak yarış dışı kaldıkları 2016 ispanya grand prix hariç katıldıkları tüm yarışları ikisinden biri illaki kazandı. bu formula 1 tarihine altın harflerle kazınmaya doğru giden bir başarı öyküsü gibi duruyor. ama bu iki adam birbiriyle atışmaktan hikayeyi geride bırakıyorlar. en yakın rakibi ferrari'yi fersah fersah geride bırakan bir mercedes var, tarih bunu bir daha yazar mı emin değilim. ama artık yarış bu ikili arasındaki yarışa döndü. ikisinin de 5'er zaferi var şu an. bakalım geriye kalan 6 hafta neler gösterecek.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri