dünyanın en ünlü spor otomobil dayanaklılık yarışıdır.
adından da anlaşılacağı gibi 24 saat sürer.
her yıl fransa'da bulunan ve 13.629 km uzunluğuna sahip olancircuit de la sarthe pistinde gerçekleştirilen yarışa takımlar iki pilotla katılır ve dönüşümlü olarak performans sergilenir. burada kazanmak takımlar ve üretici firmalar açısından büyük bir prestij meselesidir.

en çok kazananlar listesi şöyledir:
pilotlar bazında danimarkalı tom kristensen (9)
takımlar bazında joest racing (13)
üretici bazında porsche(16)
1923'ten bu yana düzenlenmekte olan organizasyon.

1939 - 1949 yılları arasında ikinci dünya savaşı yüzünden düzenlenememiştir.

1955 yılında yaşanan kazada tam 83 ölü ve 120'den fazla yaralı olmuştur.
En usta pilotların hem hızlı gidip hem de arabalarını kolladıkları yarış türüdür.

Sadece iyi pilot olmak yetmez, aynı zamanda sabırlı olmanız ve geçiş için en doğru zamanı kollamanız gerekir.
bir aracın 24 saatlik süre sonunda toplamda 5000 kilometrenin üstünde mesafe katettiği yarış. rekor ise 2010 yılında 5410 kilometre ile gelmiş.
Bikaç senedir eurosport'tan neredeyse kesintisiz olarak verilen yarış. Hele ki eurosport türkiye mensubu arkadaşların tadına doyulmaz muhabbetleri ile eve bira stoklayıp izlenmesi gerekir.
1955'teki yarışta Pierre Levegh'nin Mercedes'inin yaptığı kazada 83 seyirci ve kendisinin ölümüne neden olan, efsanevi, dünyanın en zorlu motorsporu organizasyonudur.
dayanıklılık kelimesinin hem araba hem de sürücüleri kapsadığı yarış. pilotların bu yarışlara nasıl hazırlandığını anlatan eğitici bir video: www.youtube.com/watch?v=dVCquV3FriA
bugün eleme turlarıyla beraber başlayacak ve 84.cüsü düzenlenecek dayanıklılık yarışı. eurosport 15-19 haziran boyunca aralıklarla yayın yapacakmış.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri