günümüzde kullanılan araç lastiklerinin çoğunluğunu tubeless olarak kabul edersek iki yöntemi bulunan çare. araç kullananların başına en sık gelen arıza lastiğe bir şey saplanması ve havasının inmesidir. canımızın bir nevi bu dört şeye emanet olduğunu düşünürsek, seyrin olmazsa olmazıdır.

şambrel lastikler rafa kalktığı ve iç lastiksiz olan tubeless lastiklerin kabul gördüğü günümüzde oluşacak hasarı iki yöntem ile düzeltebiliriz. birincisi fitil atmak,

lastik tamircilerinin en sık kullandığı yöntem. süre açısından hemen halledilebilecek ve en zahmetsiz yol. yapışkan özelliğe sahip fitil, tirbuşon veya torniva yardımıyla iki ucu dışarıda olacak şekilde delikten geçirilir ve bitti. lastiğe hava basınca içeriden oluşacak basınçla delik kapanır. ancak bu oldukça tehlikelidir. her an sizi yarı yolda bırakabilir. yüksek hızda atması sonucu, felakete sürükleyebilir. her ne kadar bu metotu kullanıp aylarca sorun yaşamayanlar olsa da, lastiği öldüren bir tamir çeşidir.

ikincisi ise yama. hasarın oluştuğu bölge temizlenir, içeriden kaliteli bir malzemeye sahip olan yama yapıştırılır. sıcak kaynak ile desteklenir. işlem lastiğin soğuması ve yamanın iyice yapışması açısından yarım saat ile iki saat arası sürebilir. bu şekilde lastiğin örgü yapısına da zarar verilmemiş olunur.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri