lastik patladıktan sonra öğrenilen bir olgudur. bu yüzdendir ki genellikle o anlar panik olunur, sanki hiç bir şey yapamayacakmış gibi hissedilir. aslında durum o kadar da vahim değil.

öncelikle yolda giderken lastik patladı ise ilk yapılması gereken, arabayı güvenli olduğundan emin olduğunuz bir yere çekmek. bu hem sizin canınızı hem de yoldakilerin canını korumak içindir.

eğer stepne var ise şansınızı deneyebilirsiniz ama çok büyük ümitleriniz olmasın keza bagajdan çıkan bijon anahtarının kırılması çok büyük bir ihtimaldir.

bagajda stepne yok ise lastik tamir kiti aranmalı, tamir kitleri genellikle iş görüyorlar, bu da ne ya falan triplerine girmeden önce bir deneyin.

eğer bunların hiç biri ile uğraşamayacak kadar olaya uzaksanız kesinlikle çekici çağırın. isteksiz yapılan çocuğun neye benzediğini az çok tahmin edebilirsiniz.
lastiğin yanaktan patlaması durumunda hiç uğraşmadan çekici çağırılması da bu maddelere eklenebilir.
Run flat lastik diyorsunuz da bi abinin 4 .20 xdrive aracında fabrika çıkışlı lastik vardi .araba genelde garajda yatar yada nadir şekilde sehirler arası gezer .Yolda giderken birden patlayıp parçalanmış ha birde hızı 100/kmh
(bkz: camı aç)
Enişte aranıp, tekerleğin nasıl değiştirilceği sorulmalı
lastik seyir halinde patlarsa sesini duyarsanız panik helinde hemen freni köklemeyin araba patlayan lastiğin yönüne göre
çekme yapar helede havası iyice inmişse frene usulça basın hemen 4lüleri yakıp kendinizi emniyete alın daha önce hiç lastik değiştirme deneyiminiz olmadıysa etrafta bilen birisi varsa yardım istemekte fayda yüzünüze gözünüze bulaştırabilirsiniz işi. Ama size en önemli verebileceğim tavsiyem lastiği söktüğünüz tarafın arabanın marşpiyelinin altına stepneyi yatık koyun belki araba hareket eder krikonun üstünden düşer falan allah korusun araba karaya oturmuş gemi gibi olur ondan sonra kurtarması daha zor.


Lastik tamir kitiniz varsa bunu okumanıza gerek yok arabada stepneniz varsa gidin paraya kıyın izeltaş marka 4 kollu bijon anahtarı alın atın koltuğun altında yada bagajda falan dursun çünkü arabalarda fabrikadan gelen tek kollu bijon anahtarıyla teker sökmek adamın anasını ağlatır kan ter içinde kalırsınız lanet edersiniz o bijon anahtarına.
Bir de boş zamanınızda varsa garajınızda yoksa evin önünde düz bir zeminde teker söküp takmayı deneyin eliniz alışsın
hem bakarsınız benim gibi lastikçiye para vermek yerine hazır jant-lastiğiniz varsa kışa girerken yada yaza girerken lastiklerinizi kendiniz söküp takarsınız 30-40 tl kara geçersiniz onu da yakıt parası falan yaparsınız artık.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri