Çok can sıkıcı durumdur, hele bir de arkada tam boy stepne yok ise.
Trafikte sıkışık ise değiştirmesi çok güçleşir. Tek tavsiyem otoban gibi yerlerde iseniz ve yola bakan taraftaki lastik patladı ise dikkatli olmanız. Dikkatsiz bir sürücünün gazabına uğrayabilirsiniz.
lastik patladığında değiştirmek için üşenip de o lastiğe sıkılan köpükleri sıkmadan önce bir düşünün. o köpük daha sonra oradan nasıl temizlenecek diye.
normal patlaması problem değildir de, hareket halinde gümlemesi ciddi sorun yaratır. Zamanında Adana otoyolunda sağ arka lastiğin gümlemesi ile 85 model golf ile spin atıp kenara vurarak durmuş, ve hala şuan bu entry girebilmem mucizedir.
Lastik patladıktan sonra köpük sıkılırsa sonrasında lastikçiler lastiği onarmamaktadır.
Sözlükte 200 km/h ile Passat TDI'yla TEMde hareket ederken sağ ön lastiğin yanağının otobandaki bir cisme çarparak parçalanarak kopması sonucu, direk janta inen ve sadece şansına yaşayıp orta yaşlarına gelebilmiş yazarlar da mevcuttur.
Araç 2 kamyon arasına üç kulhuvallah bir elhama vakit bırakmadan istemsiz makas atmış, 1 saniyeden kısa zamanda patlak lastik tarafına doğru 2 şerit değiştirmiştir. Direksiyon power steeringe rağmen normal kol gücüyle tutulamamış olup, olay kalıcı omuz sakatlığı yaratmıştır.

(bkz: 200 km/s ile gidilirken dinlenmesi gereken şarkılar)
(bkz: cana geleceğine omza gelsin)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri