Şu anlık (araştırmalarıma göre) mercedeste bulunan sistemdir
Sistemin çalışma prensibi ise şöyle:
Aracın ön ve arkasında bulunan kanallar yağmur veya kar suyunu bir haznede topluyor. Lastiklerin sıcaklığı ölçen bir sensör ise çamurluk içlerinde veya jantın içinde bulunuyor. Bu sensör lastik belli bir sıcaklığa ulaşınca uyarı veriyor ve haznede birikmiş olan su, çok ince bir şekilde basınçlı olarak lastiklere püskürtülüyor. Bu sayede ısınmış olan lastikler soğuyor ve özelliklerini kaybetmiyor.

Diğer taraftan kış mevsiminde özellikle ilk hareket esnasında lastikler soğuk nedeniyle oldukça sert olabilmektedir. Kış lastiği bile olsa bir miktar yol aldıktan ve belli bir sıcaklığa geldikten sonra gerçek özelliklerini gösterebilmektedir. Bunu hızlandırmak için ise yukarıda bahsettiğimiz sistem aynen işlemeye devam ediyor. Ancak tek bir farkla. Sıcaklık sensörleri ortamın çok soğuk olduğunu tespit ediyor ve bu sefer haznede birikmiş olan suyu ısıtarak lastiklere ince ve basınçlı bir şekilde püskürtüyor. Bunun sonucu olarak da lastik üzerinde buzlanma var ise kısa bir süre içerisinde çözülüyor ve lastik de ısınmış oluyor. Lastiğin hızlı bir şekilde ısınması ise hem yol tutuşa arttırıyor hem de araç içerisindeki ses düzeyini düşürüyor.
Göründüğü gibi basit bir sistem,ama asıl önemli olan bu sistemde lastiklerin ıslanmaması.Bu yüzden su ince ve basınçlı bir şekilde püskürtülüyor
Ülkemizdeki e veya s classlarda var mı bilmiyorum,testlerin hiçbirinde belirtilmemiş
Zaten ülkeye ne zaman güzel bir araç geldi ki...
Not:Sistemin resmini başlığa koymuştum ama gözükmüyor sanırım şöyle bırakalım bizde
bunlar da ilginizi çekebilir