Türk halkının bir türlü anlamak istemediği konudur.
Kimi uzun yola gideceğim çok şişireyim der, kimi yağmur yağıyor az şişireyim.
kimse açıp da depo kapağında ne yazıyor acaba ne olmalı falan demez.
Halkımızın nedense '32 psi' hava basıncına çok güvendiği durumdur.
Kime sorsam '32 bastım aga' demekte. İlahi bir haber falan mı aldılar da 32 çok merak etmekteyim.
Hava basınç tablosu genelde benzin deposu kapağındadır. Orada yoksa eğer kapı içlerine veya arabanın kitapçığına bakmak da fayda var. O tabloda arabanın yüklü iken ve yüksüz iken olarak 2, lastik ölçülerinize göre de en az 3 hava basıncı vardır.

Uzun yolda farklı hava basıncı basma mantığı buradan gelse de yanlış kullanılmaktadır. Uzun yol dediğiniz şey aslında arabanın 'yüklü olması' durumudur. Oradaki değerler arabanızın en az yakıt tükettiği ve lastiklerinizin en az aşındığı değerlerdir.

Bunlar dışında kullandığınız her hava basıncı hem yakıtınızdan hem lastiğinizden hem de canınızdan götürür.
Çoğu benzinlikte ayarlanmaması gerekendir.
Hava basıncını okuyan sensörlerin kalibrasyonu periyodik olarak yapılmadığından dolayı çoğu zaman hatalı göstermektedir. İnternetten 15-20tl'ye kendinize hava basıncı ölçer alıp onunla ayar yapmanızda fayda var.
Ayarlamak için aracınız en az 4 saat gölgede hareketsiz beklemiş olmalıdır. Yoksa yapılan ayarın hiç bir kıymeti yoktur.
Hatta hatta İstanbul'dan çıkıp Susurluk'a vardığınızda "Bir tost yiyeyim, bir de lastiklere bakayım" yapıyorsanız; geçmiş olsun.
petrol istasyonlarındaki hava-su bölümünde tekerinize bastığınız havayı (ki ya sürücü kapısında yazar yada yakıt deposu kapağında yazar, öyle kafanıza göre hepsini 32 basıp geçmeyin) birkaç istasyonda daha kontrol edin bi tanesine güvenmeyin.
foto'daki gibi bir cihaz ile kendiniz soğuk lastiği kontrol edebilirsiniz.
Benzin istasyonundaki 10 yıldır kalibre edilmeyen göstergeye güvenmeyerek ayarlamanız gereken basınçtır.

O yüzdendir ki internetten ucuza iş görebilen bir basınç ölçer alıp onunla kontrol etmek çok daha doğru olacaktır. Ayrıca kafanıza göre de basınç basmayın, katalog verileri ne ise doğru olan odur.
çok önemlidir.

zira hava basıncı düşükse lastiğin yolla temas ettiği yüzey artar. buna bağlı olarak sürtünme ve sürtünmeye bağlı olarak da yakıt tüketimi artar.
aksi de yanlıştır. hava basıncı yüksekse lastiğin yolla teması küçülür, bu da yol tutuşunu kaybetmek demektir.
kısacası kararında şişirilmiş lastik, hem yakıt açısından hem de sürüş güvenliği açısından hayati önem taşır.
Bisiklet kullananlar 1 psi ın bile ne kadar önemli olduğunu bilirler ve araçlarında da bu konuya çok dikkat ederler. Lastik içerisindeki havanın sıcak veya soğuk olması basıncı çok fazla etkiler. Bir hafta önce lastiklerini 34 psi a ayarlayan babamın, uzun yol dönüşü benzin alırken lastiklere bakalım deyip 39 psi gördüğündeki yüz ifadesi görülmeye değer.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri