gözden kaçmayacak hale gelmiştir. sebebini şirket araçlarının varlığına bağlıyorum. O kadar hızlı çoğaldılar ki lastik talebi fazlalaştı.

ancak ne kadar pahalı olursa olsun unutmayın ki sizi yola bağlayan tek şey o lastikler!
pirelli gibi lastik markalarının porsche'si 'ben premium'um hepinizden pahalı olacağım' diye lastiklerine zam yapınca tavana vuran fiyatlardır. Diğer markalar da 'benim neyim eksik' deyince buyurun cenaze namazına.
Evet ülke şartlarında bütçemizi aşıyor olabilir ama asla ve asla ucuzuna kaçılmaması gereken bir harcamadır. Piyasada isimsiz, sırf yolla arabanın arasında bir şey olmak zorunda diye üretilen o kadar marka var ki.. Bence en kötü ihtimalle Türk üretimi petlas kullanılmalı. Fazlası can'dan götürür.
Türkiye'de lastik piyasası fiyatlarını Michelin ayarlar, Michelin ne zaman zam yaparsa diğer firmalarda zam yapar, ne zaman fiyatları geri çekerse diğer firmalarda fiyatları geri çeker.
pirelli ve michelin'in belirlediği fiyatlardır.
Pirelli'nin bursa'da fabrikası olması lastiklerini daha ucuza almamızı sağlıyor, bu yüzden tercih sebebidir.
Hammadde fiyatlari artmamasina ragmen Turk Lirasinin surekli devaluasyona ugramasi( yok efendim gelismekte olan ulkelerin para birimleri surekli deger kaybediyor diye bir antitezi kabul etmiyorum), yerli uretimi kullandirmak icin uzakdogu lastiklerinde gumruk vergisini artirmak suretiyle art niyetli ureticilerin ve ithalatcilarin fiyatlari abartili sekilde artirmasi baslica nedenleridir.

Vicdansizlar, iki sene once 285-75-16 BF Goodrich MT lastigi 450 liraya alabiliyorken, simdi en dusuk 750 lira.
Ülkemizde uretim yapan lastik markalarinin bazi hammaddeleri dovizle aldigi icin gerceklesen fiyatlardaki kacinilmaz artistir.
döviz kuru arttıkça yükselecek olan fiyatlardır. buna engel olamayız, çünkü bir çok hammaddeyi dışarıdan dövizle alıyoruz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri