Aslında doğru olan, hatta her markanın yapması gereken önerilerdir. Hatta bunların çoğu reklam filmleri ile gereksiz kamu spotlarının yerini alabilir. hepsinin önerilerini bir başlık altında toplayalım;


--- continental ---
Continental, trafikteki araç sayısının en az 10 kat arttığı bayram dönemlerinde yola çıkacak sürücüleri güvenli sürüş konusunda uyarıyor.

Özellikle özel araçlarıyla yola çıkacaklar, ufak ama hayati önem taşıyan önlemler alarak bireysel ve toplam trafik güvenliğini artırmaya yardımcı olabiliyor.

Güvenli sürüş teknik ve farkındalığına azami önem veren Continental, uzun mesafe yolculuklarının artacağı Kurban Bayramı tatili öncesinde tüm sürücüleri araç ve lastik bakımlarını yaptırmaları konusunda uyarıyor. Özellikle mevsimine uygun lastik kullanımı ile başlayan güvenli sürüş önerilerinin dikkate alınması bireysel ve beraberinde toplam trafik güvenliğini artırıyor.

Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay, yaz sezonunda yol ve hava koşulları nasıl olursa olsun hava basıncı ve diş derinliğinin yola çıkmadan evvel mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini önemle hatırlatıyor. Trafik kazalarının oluşmasının en önemli etmeninin insan olduğunu hatırlatan Mehmet Akay, ikinci sırada ise sürücülerin geldiğini ortaya koyuyor. Bu sebeple özellikle sürücülerin uykusunu almış, zinde ve dinlenmiş bir şekilde yola çıkması gerekliliğine dikkat çekerken; uzun yola çıkacakların özellikle yorgunluk ve uyku hissedildiği an direksiyonu devredebilmesi için yanında bir kişinin olmasına dikkat çekiyor.

Yola çıkmadan önce bunları sakın unutmayın!

• Yol ve hava koşulları nasıl olursa olsun sürücülerin ilk yapmaları gereken şey lastiklerin hava basıncı ve diş derinliğini mutlaka kontrol etmeleridir.

• Doğru havalı lastik, yolla daha geniş bir yüzeyle temas ettiği için daha güvenlidir. Aynı zamanda lastikler bu sayede daha az ve düzenli aşınarak; daha az ısınır ve yıpranır. Ayrıca yakıt tasarrufu sağlar.

• Yola çıkmadan önce veya yolculuğun ilk 15 – 20 km içerisinde, mutlaka lastik basıncı kontrol edilmeli. Aksi halde uzun süre yol alındığında ısınan lastik içerisindeki havanın basıncı yükselir ve sizi yanlış yönlendirebilir. Bu da basınç konusunda sürücüleri yanıltabilir. Aynı konu güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmış araçların lastiği içinde geçerlidir.

• Lastiğinizi mevsimine uygun seçmeye gayret edin. Sonbahar sezonu gibi mevsim geçişlerinde ise özellikle şehirlerarası seyahatlerde değişen iklim ve yol koşulları mevsimine uygun lastik kullanımını daha da önemli kılıyor. Özellikle hızlı alınan virajlarda savrulma riskinin de göz ardı edilmemesi gerekiyor.

• Yaz koşullarında güvenlik sınırı 3 mm olan diş derinliğinin kış döneminde 4 mm’nin altına düşmemesine dikkat edilmeli. Düşük diş derinliği fren mesafesinin uzamasına sebep olur.

• Ufak bir ayrıntı olarak görünse de stepnelerin de mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Bu ayrıntı atlandığı takdirde, küçük sıkıntılarla atlatılabilecek olaylar ciddi sorunlar haline dönüşebilir.
--- Continental ---
--- Michelin ---
Michelin’den Kurban Bayramı tatilinde yola çıkacaklara öneriler

Bibendum, bayram tatili başlarken uzun yola çıkmadan önce yapılacakları hatırlatıyor.

Bu yıl Kurban Bayramı’nın 9 günlük bir tatile denk gelmesiyle ülkenin dört bir yanından pek çok insan uzun yola çıkmaya hazırlanıyor. Uzun yolculukların artması da kaza risklerini artırıyor. Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Michelin, daha güvenli bir yolculuk için sürücülerle tecrübelerini paylaşıyor. İşte 9 günlük Kurban Bayramı tatili öncesinde bilmeniz gereken hayat kurtarıcı tavsiyeler:

Yılda en az bir kez lastik kontrolüne dikkat!
Düzenli olarak lastik bakımı yaptırmak kaza riskini önemli ölçüde azaltır. Yedek lastikleriniz dahil bütün lastiklerinizi yılda en az bir kere ve sonrasında da periyodik olarak kontrol ettirin. Yola çıkmadan en az bir hafta öncesinde lastiklerinizi kontrol ettirmeniz karşılaşabilecek herhangi bir soruna karşı önceden önlem almanızı sağlayacak ve güvenliğinizi büyük ölçüde artıracaktır.

Kesik, çatlak ve aşınmaları kendiniz tespit edebilirsiniz
Periyodik olarak lastiğinizin performansını düşüren kesik, çatlak ve dengesiz aşınma gibi deformasyonları kendiniz de kontrol edebilirsiniz. Aşınma belirtilerini gözle, elle kontrol ederek, diş ölçerle zaman zaman lastiğin farklı noktalarında gözlemleyin. Kesik olan, düzleşen veya balon yapan noktaları tespit ettiğinizde lastiğinizi değiştirme zamanınız gelmiştir. Bu kontrolleri periyodik olarak yapmanız yolculuk öncesinde size zaman ve güvenlik sağlar.

Uzmana danışmaktan çekinmeyin
Herhangi bir aşınma veya iki lastik arasında bir aşınma farklılığı tespit ederseniz, aracınızı doğrudan bir lastik uzmanına götürün. Lastiğinizin aşınma derecesi 1.6 mm yasal sınırını aşmışsa lastiğinizin değiştirilmesi gerekir.

Kullanma kılavuzundaki basınç değerlerine uyun
Daha düşük yakıt tüketimi, daha fazla güvenlik ve daha uzun bir lastik ömrü için lastiklerinizin doğru basınç seviyesinde olduğundan emin olun. Doğru basınç, lastiklerinize daha fazla güvenlik, daha uzun bir kilometre ömrü ve optimum yakıt tüketimi sağlar. Lastik basıncının olması gerektiğinden daha düşük veya daha yüksek olması aracın yol tutuşunu, lastiğin performans ve dayanıklılığını olumsuz yönde etkiler. Daima aracınızın kullanma kılavuzunda yer alan basınç değerlerini esas alın ve basınçölçer kullanmayı ihmal etmeyin. Basınç seviyesini lastiğiniz soğukken ölçmeniz en doğru sonucu almanızı sağlayacaktır.
--- Michelin ------ Bridgestone ---
Bridgestone, “Emniyetimiz İçin 2 Dakika” kampanyasıyla bayramda da sürücülerin güvenilir yol arkadaşı oluyor

Bridgestone’un #emniyetimiziçin2dk kampanyası kapsamında yürüttüğü lastiklerin diş derinliği ve hava basıncı kontrolleri Kurban Bayramı’nda İDO’nun Sirkeci, Yenikapı, Pendik, Yalova, Bandırma ve Bursa iskelelerinde devam edecek.

Bridgestone, 2013 yılında başlattığı #emniyetimiziçin2dk kampanyası kapsamında Kurban Bayramı’nda da araçların lastiklerinin diş derinliğini ve basınçlarını ölçerek emniyetli bir yolculuk için sürücülere destek olacak. Bridgestone’un uzman ekipleri 9 ila 19 Eylül arasında her gün İDO’nun Sirkeci, Yenikapı, Pendik, Yalova, Bandırma ve Bursa iskelelerinde araç lastiklerinin hava basıncını ve diş derinliğini kontrol edecek.

Sürücülerin, bayram yolculuğuna çıkmadan önce lastiklerinin hava ve diş derinliği kontrollerini yaptırması gerektiğini vurgulayan Brisa Tüketici Ürünleri Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Korhan Korel, “Fren mesafesi ve direksiyon hakimiyeti gibi sürüş emniyeti için kritik unsurlar lastiğin uygun koşullarda olup olmadığıyla doğrudan ilgili. Bu nedenle karayollarındaki araç sayısının yüksek oranda arttığı bayramlarda emniyetli bir yolculuk için sürücülerin lastiklerinin hava basıncını ve diş derinliğini kontrol ettirmesi gerekiyor. Bridgestone markamızla 2013 yılından beri yürüttüğümüz ‘#emniyetimiziçin2dk’ kampanyası kapsamındaki saha çalışmalarımızı Kurban Bayramı’nda da sürdürüp; sürücülerin ve yolcuların güvenli bir yolculuk geçirmelerine destek olacağız” dedi.

Brisa’dan emniyetli sürüş için tavsiyeler:

- Mutlaka emniyet kemeri takılması ve 12 yaşına kadar çocuklar için çocuk koltuğu kullanılması

- Lastik ve araç bakımlarının mutlaka güvenilir, yeterli ekipmana sahip bakım noktalarında, yetkin servis personeli tarafından yapılmasına dikkat edilmesi

- Her 30 gün veya 500 km. kullanımdan sonra balans kontrolü, her 6 ayda veya 10.000 km’de bir aracın ön düzen kontrollerinin yaptırılması

- Lastik havalarının en geç ayda bir kez yetkili servislerde kontrol ettirilmesi ve uzun yolculuklara çıkmadan önce lastik hava basınçlarının 2 PSI artırılması

- Tüm lastiklerin diş derinliğinin (lastik üzerindeki ana oluklar boyunca 2 noktadan ölçüm yapılarak) düzenli olarak kontrol edilmesi

- Yazın yaz lastikleri, kışın kış lastikleri kullanılması ve lastiklerin kullanılmadıkları dönemde uygun koşullarda (nem, sıcaklık, basınç, vs.) saklanması

- Lastikler temizlenirken su dışında herhangi bir kimyasal madde kullanılmaması

- Lastiklerin her 10.000 km’de bir veya en az yılda bir kez yer değiştirilmesi

- Aracın lastikleri yenilendiğinde supapların da yenilenmesi

- Lastiğin delinmesi durumunda mutlaka nitelikli tamir (mantar yama) yaptırılması

- Ani kalkış, patinaj, sert fren gibi lastiğe zarar verebilecek hareketlerden kaçınılması ve lastiklerin kaldırım ve benzeri keskin yüzeylere sürtülmemesi
--- Bridgestone ---

bunlar da ilginizi çekebilir