bu konu üzerine hararetli 1-2 tartışma yaşadıktan sonra konuya uzmanlarımızın açıklık getirmesini bekledğim hededir. örneğin resimdeki ölçülerde %6.77 çağ farkından dolayı arabanın bu oranda hızlı gideceğini belirtiyorlar. Ekranda görülen hızın bu oranda fazla gideceğini söylebiliriz ama motora son hızı ne kadar etkiler bunu merak ediyorum.
Teorik olarak bakıldığında devir başına kat edilen mesafe tekerleğin çevresi arttığı için evet hız artar, tekerlek bir turda atıyorum 80 cm yol kat ederken daha büyük tekerlerle 100 cm kat eder. Dolayısı ile ibrede 100 km ile gidiyor görünürken 110'u aştığınız için radara yakalanabilirsiniz.

Motorun son hız konusunda ise hesaba katılması gereken diğer bir husus ise momentum. Basitçe, tekerlek çapını büyütmeniz kuvvet kolunu uzatmak demektir. yani gücün yere aynı miktarda uygulanması için daha fazla kuvvet uygulanması gerekir. Bunun sonucunda torkun yetersizliği yüzünden motorun maksimum devire ulaşamayıp, maksimum hızın düşme ihtimali var.

Son bir detay ise tekerlek boyutunun ivmeye etkisi. Çap büyüdüğünde momentum arttığı için ivme azalır, eskisinden daha yavaş bir şekilde hızlanırsınız. çap küçüldüğünde ise tam tersi daha rahat hızlanır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri