Lastiğinizin üzerinde çatlakların oluşması durumudur.
Genellikle iç kısma bakan lastiklerde daha çok gerçekleşir, sebebi ise motor ve diğer ısınan aksamlara yakın olmasından ötürü sıcaklık faktörüdür. Bu çatlaklara diğer bir sebep ise kaliteli olmayan oto yıkamacılarda kullanılan ve lastiği parlatmak amacıyla sürülen maddelerdir. Bunun dışında kullanım ömrü dolmaya başlayan lastikler hamurunun özelliğini kaybetmesinden ötürü çatlarlar.

Aile aracında bulunan 2015'in 11. Haftası üretimi olan Michelin lastiğimizde başımıza gelen güvenlik açısından aklımda soru işareti bulunduran durum ayrıca. Çünkü bu çatlakların lastiğin yan yüzeyinde bulunması yüksek hızlarda lastiğin yarılmasına sebebiyet verebileceği söylenmekte.
yanakta olması durumunda acilen değiştirilmesi gereken lastiktir. bu olay genelde zaten michelin lastiklerde yaşanıyor, bence ülkemizin yol koşullarına göre fazla yumuşaklar sebebi bu.
Lastiğin neresinde oluşursa oluşsun tabii ki tehlikeli olacak durumdur. Kaldı ki yanaklar daha da risklidir. Aracınızı illa limitlerde döndürdüğünüzde bu yanakların üzerine binmez. Gayet trafik koşullarında da yanaklar bu görevi görmektedir. Allah korusun ani bir şeyde patlaması ve sizi kazaya sürüklemesi kaçınılmaz olabilir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri