Zırt pırt arızalanan parçadır. sibop'ta olanları düzgün ölçer ama lastik değişimlerinde yeni sensörlere ihtiyacınız olur. dönüş çapından hesap eden sistemler ise arızalanmaz ama çok da düzgün ölçmez. en iyisi hiç olmamaları bir tane küçük basınç ölçer ile arada sırada kontrol etmek en doğrusu.
Hiç bir zaman güvenmediğim sensörlerdir.
Kendim kontrol etmeyi tercih ediyorum, araba kullanmak zaten bazıları için keyif işi keza benim için de öyle. bu yüzden internetten satın aldığım bir cihaz ile hepsini tek tek 2 haftada 1 ölçüyorum. ferrari'm olsaydı bunlarla uğraşmayabilirdim tabii ki.
Genellikle bozulunca varlığından haberdar olduğumuz parça. Dönüş çapından hesaplıyorsa hiç bir işe yaramaz anca patlayınca söyler, sibopta olanı makbuldur.
Siboplarda olanlar çalınır ya da bozulursa anlamsız maliyete sebep olan parçadır
yeni nesil araçlarda lastiklerin havasının inmesi durumunda beyne sinyal göndererek gösterge panelinde ikaz lambası yanmasını sağlayan sensör.

volkswagenlerde içinde ünlem işareti bulunan sarı bir nala benzer. lastiklerin havasını kontrol etmenize rağmen hala yanıyorsa müşir bozulmuş olabilir, torpido gözünde lastik basınç sistemi butonuna bir iki defa basarak ışığı söndürebilirsiniz.
bunlar da ilginizi çekebilir