1974 yılın Sabancı Holding ve ortakları tarafından Türkiye'de kurulan lastik üreticisi firma.
Daha sonraları Bridgestone ile ortaklık yapıp Brisa kapsamı altında üretime devam etti. Fiyat performans açısından alınabilir olmasına karşın genellikle sert hamurlu lastikleri sebebiyle eleştri alan bir firmamızdır.
Uzun ömürlü lastikler üreten üretici.
Bunun dışında da bir numarası yoktur, yüksek performans diye sattıkları lastikler hiç bir işe yaramaz.
sağlam sloganını bas bas bağıran firmadır. lig tv ile işbirliği yapıp; maçın en sağlam adamı, haftanın en sağlam oyuncusu gibi akılda kalıcı olmaya çalışan işlere imza atmışlardır.

michelin, pirelligibi markalar varken asla tercih etmeyeceğim lastik markası olmalarına rağmen akılda bir şekilde kalmayı başarıyorlar.

(bkz: sağlamsa lassa)
Barcelona'ya sponsor olduktan sonra Volkicar v1 challenge'a olan sponsorluk desteğini geri çekerek, lastik markasının motor sporlarına değil de futbola ve ardalı reklamlara sponsor olması gerektiğini göstermiş lastik markası. Haklılar yani, napıcaksın motor sporuna destek olup? Lastik otomobillerle alakalı bir mevzu değil ki zaten. Futbol lastikle oynanıyor.
üretim yaptığı sektör değil de futboldan ekmek yiyen firma. barcelona sponsorluğu ve ardalı reklam sayesinde oldukça fazla sayıda avrupa'dan distribütörlük teklifleri gelmeye başlamış. şirket açısından bakarsak pazar paylarını büyütüyorlar ve tanınırlıklarını arttırıyorlar. her şey pozitif. motor sporları umurlarında mı... olan yine bu sektörle ilgilinen sevdalılara, amatörlere ve az sayıdaki profesyonele oluyor.
arda ve barcelona sponsorluğunun meyvelerini toplamaya devam eden lastik üreticisi. 10 yeni ülkeye daha açılmışlar. arda'nın barça'ya transferi ülke futbolundan ziyade lassa'ya yaradı.
almanya’da düzenlenen, dünyanın en büyük lastik fuarı essen reifen 2016 fuarı’nda boy gösteren lastik üreticisi. geçtiğimiz hafta düzenlenen etkinlikte 19 lastiğiyle yerini alan lassa, kısa bir süre önce de almanya’da ilk lassa tabelalı mağazasını açmıştı. ayrıca barcelona sponsorluğu kapsamında pek çok aktivite de düzenlemişler.

--- spoiler ---
Lassa’nın yeni nesil hafif ticari araç¸ yaz lastiği Transway 2, zorlu yol koşullarına meydan okuması için geliştirildi.

Brisa’nın öncü markası Lassa, hafif ticari araç yaz lastiği segmentinde zorlu yollara meydan okuyan Transway ailesi için yeni nesil Transway 2’yi geliştirdi. Transway 2, emniyet, yakıt verimliliği ve sağlamlıkta çok daha yüksek bir performans sunuyor.

Lassa’nın yeni nesil hafif ticari araç¸ yaz lastiği Transway 2, zorlu yol koşullarına meydan okuması için geliştirildi. Bu serinin ilk modeli olan Transway’e göre emniyet, yakıt verimliliği ve sağlamlıkta daha yüksek bir performans gösteren Transway 2 ile ıslak zemin frende %2, ıslak viraj tutuşunda %8; kuru zemin fren performansında ise %6 daha iyi bir sonuç elde ediliyor. Transway 2 aynı zamanda iyileştirilmiş yuvarlanma direnci ile daha düşük yakıt sarfiyatı sağlıyor. Güçlendirilmiş topuk yapısı ve artırılmış blok direnci ile de Transway 2, çok daha dayanıklı ve sağlam. Transway 2, 20 farklı ebatta pazara sunuluyor, Ağustos ayı itibariyle bu yeni nesil lastiğin 9 ebatta satışlarına başlandı
--- spoiler ---

kaynak: arabam.com

--- spoiler ---
Lassa’dan tarım lastiği kullanım araştırması:

Lassa kullanıcısı traktör sahiplerinin %90’ı lastiğinden memnun


Lassa’nın yaptırdığı araştırmaya göre; markanın ürününü deneyen traktör sahiplerinin %90’ı Lassa kullanmaktan memnuniyet duyuyor. Çiftçilere sağlam ve toprağı koruyan lastik sağlamanın ötesinde değer sunma amacıyla da çalışan Lassa, 2013 yılından bu yana “Tarım Sağlamsa, Gelecek Sağlam” projesini yürütüyor. Proje kapsamında tarım araçlarına emniyetli sürüş için reflektör montajı yapılıyor ve aynı zamanda ziraat mühendisleri çiftçilere iyi tarım uygulamaları hakkında danışmanlık sağlıyor. Lassa, projenin bu yılki ilk ayağında 11 ilde 1527 çiftçiye ulaştı.

Tarım Sağlamsa, Gelecek Sağlam adı altında çiftçilere yönelik yol güvenliği ve sürdürülebilir tarım konularında bilinçlendirme çalışmalarını sürdüren Lassa, gerçekleştirdiği araştırmayla çiftçilerin lastikten beklentilerine ışık tutuyor.

Lassa’nın bağımsız araştırma şirketi IPSOS’a yaptırdığı ankete göre, araştırmaya katılan ve Lassa kullanan çiftçilerin %90’ı lastiklerinin performansından memnun, %84’ü ise Lassa’yı çevresine tavsiye edeceğini söylüyor. Çiftçilerle yapılan görüşmelerde ideal lastik “sağlam, dayanıklı ve toprağı koruyan” olarak tanımlanıyor.

Lassa, 2013 yılından bu yana sürdürdüğü “Tarım Sağlamsa, Gelecek Sağlam” projesi ile çiftçilere değer sağlamak üzere çalışıyor. Proje kapsamında markanın uzman ekipleri il il gezerek emniyetli sürüş için tarım araçlarına reflektör montajı yapıyor. Lassa, bu sayede römorkların karanlıkta fark edilmemesi nedeniyle yaşanan kazaların önüne geçmeyi hedefliyor. Aynı zamanda Lassa ekipleri içerisinde yer alan ziraat mühendisleri çiftçilere iyi tarım uygulamaları hakkında danışmanlık sağlıyor. Çiftçilerin yanlış uygulamalar nedeniyle yaşadıkları sorunları aşmayı amaçlayan ziraat mühendisleri sürdürülebilir tarım, organik tarım, devlet teşvikleri gibi pek çok alanda çiftçilere bilgi ve çözüm sunuyor.

Projenin bu yılki ilk ayağında 11 ilde 1527 çiftçiye ulaşan Lassa yıl sonuna dek 21 şehirde, 164 köyde 3.000’den fazla çiftçiye ulaşmayı hedefliyor.

Çiftçiler için ideal lastik “sağlam” olmalı
Lassa, tarıma destek sağlamak üzere yaptığı çalışmaları geliştirmek üzere IPSOS ile birlikte çiftçilerin ihtiyaçlarını daha iyi anlamak üzere 405 traktör sahibine yönelik bir araştırma gerçekleştirdi.

IPSOS’un 11 ilde yürüttüğü araştırmaya göre; yaş ortalaması 45 olan çiftçilerin %89’u evli ve ortalama 3 çocuk sahibi. Çiftçiler gelirlerinin yarısını üretimi sürdürmeye harcıyor; en büyük gider kalemleri arasında yakıt, gübre-ilaç ve tohum bulunuyor. Traktör lastikleri ise yıllık giderin %5’ini oluşturuyor. Çiftçilerin yüzde 85’i 1 traktör sahibiyken, yüzde 11’i ise 2 traktör sahibi. Çiftçiler yıllık ortalama 679 saat traktör kullanırken, traktörlerine takılı römorklarıyla ortalama 3.355 kg yük taşıyorlar.

Çiftçilerin %69’u ideal lastiği “sağlam ve zor arazi şartlarına dayanıklı olmalıdır” şeklinde tanımlıyor. Sağlamlık %58 gibi yüksek bir oranla birinci sıradayken bunu %15 ile emniyet ve %11 ile zor arazi şartlarına dayanıklılık takip ediyor. Çiftçilerin yaklaşık yarısı lastik yenileme nedeni olarak lastiğin işlerinin aşınmasına ve ikinci neden olarak da kesik ya da anız sebebiyle lastiğin hasar görmesine işaret ediyor.

Lastik performansında dayanıklılık ve yakıt tüketimi temel kriterler olarak görülüyor. En fazla tercih edilen traktör lastikleri ise %80 ile Türk markaları. Lassa, bilinirliği en güçlü marka olmakla beraber aynı zamanda araştırmaya katılan traktör sahipleri tarafından şimdiye kadar en fazla denenmiş marka.

Lassa’yı denemiş anket katılımcılarının %84’ü, bu markayı arkadaşına, çevresine tavsiye edeceğini belirtiyor. Lassa’yı denemiş her 10 kişiden 9’u Lassa’dan memnun kaldığını ifade ediyor.

Araştırma sonuçlarını Ar-Ge, üretim, servis ve danışmanlık çalışmalarına da yansıtan Lassa, tarımda verimliliği artırmak için tarım lastiklerinin kullanım amacına uygunluğu, sağlamlığı ve kalitesinin önemli olduğundan hareketle, çiftçilere en uygun ürün ve hizmetleri tasarlayarak, ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap vermek için çalışmalarına devam ediyor.
--- spoiler ---
Yurtdışında drift takımına sponsor olan firma

Lassa drift team
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri