açılımı, lastik sanayicileri ve ithalatçıları derneğidir.

her biri birer lastik sanayicisi ve ithalatçısı olan brisa, continental, goodyear, michelin ve pirelli tarafından kurulmuş olup, lastik endüstrisini geliştirmek; sektörü yurt içi ve yurt dışında daha güçlü bir şekilde temsil edebilmeyi amaçlamaktadır.

3 ağustos 2015'te hankook ve 5 şubat 2016'da üye olan pirelli ile üye sayısı 7 olan dernek, sektör ve ürünlerle ilgili konularda kamuoyunu bilgilendirmeyi, doğru ve bilinçli lastik kullanımını yaygınlaştıracak faaliyetler gerçekleştirmeyi; sektörün sorunlarını topluca ele alarak sektör ile resmi kurumlar, yasa koyucular ve toplum arasında köprü görevi görmeyi hedeflemektedir.
Uçan arabaların üretilmesini engelleyen lobinin Türkiye ayağı.

--- spoiler ---
LASİD ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nden bayram öncesi sürücülere:
Güvenli sürüş ve doğru lastik hayat kurtarır!

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD) - Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) işbirliği kapsamında güvenli sürüş ve doğru lastik kullanımının kurallarını anlatan broşürler hazırlandı. Güvenli trafiğin sağlanması için sürücüleri uyaran broşürler; 9 günlük Kurban Bayramı tatili öncesinde 81 ilde emniyet teşkilatına dağıtıldı

Karayollarındaki araç sayısının 6 kat birden arttığı bayramlarda güvenli trafiğin sağlanması için LASİD ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) el ele verdi. İşbirliği kapsamında doğru lastik kullanımı konusunda kamuoyunu bilgilendirme görevini üstlenen LASİD; ‘Güvenli sürüş’ için dikkat edilmesi gereken noktaları içeren bir broşür hazırladı. ‘’Güvenli sürüş hayat kurtarır’’ başlıklı broşür; 81 ilde EGM teşkilatına dağıtıldı. Uzun yola çıkmadan önce yapılması gerekenleri, güvenli sürüş kurallarını, ve doğru lastiğin hayati önemini anlatan broşürler, EGM teşkilatlarınca sürücüleri bilinçlendirme amacıyla değerlendirilecek.

Yola çıkmadan lastiğinizin hava ve diş derinliği kontrollerini mutlaka yaptırın!

LASİD Genel Sekreteri Bahadır Ünsal; Kurban Bayramı öncesi güvenli sürüş için öncelikli şartın doğru seçilmiş ve güvenli bir lastik olduğuna dikkat çekerek sürücülere şu hatırlatmayı yaptı: ‘'Aracınızı ve sizi hayata ve yola bağlayan şey; lastiğinizdir. Uygun ve doğru olmayan lastik; sizi, sevdiklerinizi, aracınızı ve trafiği tehlikeye atar. Unutmayın, lastiklerinizin düzenli kontrolü, aracınızın ve sizin can simidinizdir. Tatillerde yaşanan araç kazalarının önemli sebeplerinden birisinin uygun olmayan ve kontrol edilmeyen lastikler olduğunu biliyoruz. Bayram tatili nedeniyle yola çıkmadan önce lastiklerinizin ve stepnenizin havalarını, balansını, diş derinliğini mutlaka kontrol ettirin ve aracınızın ön düzen ayarlarının uygun olup olmadığını öğrenin. Alacağınız bu önlemler; bayramınızı ve tatilinizi mutlu ve sağlıklı geçirmeniz için vazgeçilmez özelliklerdir. Tüm yurttaşlarımıza mutlu ve sağlıklı bir Bayram diliyoruz.’’


***‘’GÜVENLİ SÜRÜŞ HAYAT KURTARIR’’ BROŞÜRÜNDEN***
GÜVENLİ BİR TRAFİK İÇİN!
Hız limitlerine uyun.
Emniyet kemerinizi sürekli takılı tutun.
Araç sürerken telefonla konuşmayın.
Asla alkollü araç kullanmayın.
Her ay lastiklerinizin havasını ölçtürün.
Diş derinliği 1.6 mm ve altında olan lastiklerinizi yenileri ile değiştirin.
Motosiklet ve bisiklet kullanırken mutlaka kask kullanın.
Geceleri yolda bulunmanız gerekiyorsa mutlaka reflektörlü giysiler giyin.
GÜVENLİ SÜRÜŞ İÇİN DOĞRU LASTİK GEREKİR!
Aracınız için doğru lastik, araç üreticisinin belirlediği ve araca orijinal olarak taktığı ebattaki lastiktir.
Doğru lastik; mevsimine uygun lastiktir. Lastiğinizi; farklı hava, yol ve kullanım koşullarına göre belirleyin.
Diş derinliği 1.6 mm ve altında olan lastiklerinizi yenileri ile değiştirin.
Aracınızın yol ile temasını sağlayan tek bağlantı noktası; lastiklerdir. Bu alanı bilinçsiz kullanmanız; yaşamınız için risk demektir.
GÜVENLİ BİR SÜRÜŞ İÇİN UZUN YOLA ÇIKMADAN ÖNCE MUTLAKA!
Aracınızın standart kilometre bakımını yaptırın.
Hava filtresinin performansını gözden geçirin.
Aracın rot balans ayarını yaptırın.
Elektrik tesisatını kontrol ederek far ayarlarını yapın.
Araçtaki tüm sıvıların (motor yağı, fren hidroliği, hidrolik direksiyon yağı, şanzıman yağı, soğutma suyu) yeterli miktarda olduklarına emin olun.
Aracın altında su veya yağ sızıntısı olup olmadığını kontrol edin.
Frenlerinizi kontrol ettirmeyi unutmayın.
Silecekleriniz eskimişse mutlaka yenileyin.
Kriko ve bijon anahtarlarının kullanılabilir durumda olduğunu kontrol edin.
Lastiklerin hava basıncını kontrol edin. Hava basıncı, lastikler soğukken veya en azından 2 saat boyunca hareket etmemişken ölçülmelidir. Doğru hava basıncı araç üreticileri tarafından belirlenmiştir. Hava basıncı, lastikler soğukken veya en azından 2 saat boyunca hareket etmemişken ölçülmelidir. Karlı ve buzlu havalarda; lastiklerinizin hava kontolünü daha sık yapın.
Kaloriferin derecesini daha çok yükselttiğiniz soğuk kış günlerinde, yolda kalmamak için aracınızın akü kontrolünü yaptırmayı ihmal etmeyin!
--- spoiler ---
kış gelirken kış için arabanıza ve size yönelik bir rehber yayınlayan kuruluş. o da şöyle;

--- spoiler ---
Kış lastiğinizi taktırın. +70C altındaki sıcaklıklarda, yaz lastiklerinin yola tutunma özelliği önemli oranda azalır. Oysa kış lastikleri özel sırt karışımı ve tasarımı sayesinde daha güçlü yol tutuşu ve kısa fren mesafesi sağlar ve hayat kurtarır.
Aracınızın bakımını yaptırın ve herhangi bir sorun olmadığından emin olun.
Akü kontrolünü yaptırın.
Antifriz, kışın aracınızın soğutma sisteminin donmasını önler. Radyatör sistemindeki suyun donmaması için mutlaka antifriz kullanın.
Soğuk ve yağışlı havalarda görüş mesafesi azalır ve sileceklerinizi daha fazla kullanırsınız dolayısıyla daha hızlı aşınır. Sileceklerinizin bakımı, kontrolü ve gerekiyorsa değiştirilmesi önemlidir. Silecek suyunuzun, cam yıkama sistemini donmaktan koruyan alkol içermeyen uygun bir sıvı olmasına dikkat edin.
Aracınızın sürüş problemlerini gözden geçirin. Motorun ilk harekette zorlanması, bozuk rölanti ve avans ayarı, stop etme, düşük güç gibi sürüş problemleri varsa, uygun bir serviste aracınızın ayarlarının yapılması gerekir.
Yakıt sistemindeki nemin donmasını önlemek için, depoya ayda bir kez bir şişe buz önleyici katkı ekleyin. Yakıt deposunu yarıdan fazla dolu tutun, çünkü dolu tutulan yakıt deposu, borulardaki donmayı önleyecektir.
Motorunuzun yağını ve yağ filtresini; aracınızın teknik ve bakım kitabında belirtilmiş olan kilometrelerde değiştirin.
Lastiğinize; araç üzerinde muhtelif noktalara yapıştırılmış uyarı yazılarında belirtilen doğru havayı basın.
Araç bagajınızda mutlaka ilk yardım çantası, uyarı araçları, marş takviye kablosu, kum veya paspas (çekiş için) çekme halatı, tekerlek zincirleri, el feneri, buz kazıyıcı, kar fırçası, küçük bir kürek, eldiven ve battaniye gibi yardımcı aletler bulundurun.
Aracınızı kullanırken, kış koşullarına uygun özel sürüş tekniklerini uygulayın. Takip mesafesine dikkat edin; hızınızı düşürün; savrulmayı ve patinajı önlemek için ani hızlanmalardan kaçının. Durmak veya yavaşlamak için vites küçülterek motor frenini kullanın.
--- spoiler ---
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri