1922-1931 yılları arasında 9 seri hâlinde üretimde kalmış üst sınıf bir lancia modeli.bu otomobil için kısaca lancia'nın ustalık eseri diyebiliriz. teknolojisi, üretimde kaldığı dönem için fazla ileride olan lancia lambda, şasisi karoseriyle bütünleşik (monokok, unitary veya unibody) olan dünyadaki ilk otomobildir. bununla da yetinmeyen lancia, ön dingilde kayar çubuk tipi amortisörlü bir bağımsız süspansiyon sistemi de geliştirmiştir.

14 derece açılı, üstten tek eksantrikli 2.1 litre lancia v4 motor, 3 ve 1925'ten sonra 4 ileri kara şanzımanla kombin edilirken, motor silindir hacmi 1926'da 2.3 litreye, 1928 yılında 2.5 litreye çıkarılmıştır.

fabrika çıkışlı olarak iki farklı dingil aralığıyla sadece üstü açık torpedo kasa seçenekleri mevcutken; zagato, albany, weymann gibi belli başlı karosericilerin tasarladığı berlina, spider, drophead gibi gövde tipleri de mevcuttu.

1931'de ise son seri lambda modelleri, karoseri yapımcıları için sadece çıplak şasi hâlinde yaklaşık 500 adet imal edildi.
Otomotiv sektörünün bir çok ilkine ev sahipliği yapan otomobil. Tek silindir kapaklı olması bakımından VW'nin mükemmelleştirdiği dar açılı V tipi motorun öncüsü sayılır. Ayrıca ilk V4 motorunun kullanıldığı örnektir. Sahip olduğu ön takım süspansiyon sistemi de günümüz bağımsız süspansiyon sisteminin yapı taşıdır. İlk alüminyum motor bloğu ve ilk dört teker fren sistemi de yine bu otomobilde sunulmuştur. Kısacası dönemindeki birçok italyan otomobili gibi geleceğin teknolojilerinin ilk denendiği öncülerdendir.

Sekiz yıl süren üretim sürecinde bilinen 12.995 adet Lambda satılmıştır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri