Lancia Delta S4 modeli grup B 1986 kategorisinde yarışan hayli güçlü otomobildir.

Abarth 131 in motoru temel alınarak oluşturulmuş bir motordur. 1.8 Litre (1759cc) hacme sahip 600Hp güç üretmektedir. Turbo ve Supercharger beraberinde kullanılmıştır bu sayede "turbo lag" denilen durum ortadan kaldırılmıştır. 0-100 değeri 2.3 saniydir. Turbo basıncı 5 bara çıkarıldığı takdirde 1000HP güç üreteceği geliştirici ekip tarafından açıklanmıştır.

Araçta yaşanan ölümler yüzünden 1986 sonunda Fıa tarafından yasaklanmıştır.
Zamanın erkek otomobilidir. Bir dönem otomobilin üzerindeki yazılım tartışılmıştı ama bir şey bulunamamıştı. Benim için dönemin teknoloji harikasıdır. Bir de tabii ki grup b kategorisi dönemi var ki dillere destan..
Henri Toivonen'in 1986'da hayatını kaybettiği ralli otomobili.
Yarıştığı dönem kesinlikle bir canavardı. Eğer nissan gtr'a godzilla denmeseydi "godzilla" lakabını en çok hak eden araçtı kendisi.
1800 cc , turbo ve süperşarjlı grup b otomobili. bu motordan 550 beygir üretmektedir . toplam ağırlığı ise 890 kgdir . 0-100 2,5 saniyedir.
olağanüstü bir sese sahip olduğunu düşündüğüm, markku alen'nin otomobil ile ilgili olarak "asla kendimi bu otomobilin patronu olarak hissetmedim, sadece onu dizginlemeye çalışıyordum" dediği henri toivonen ve sergio cresto'nun içinde yanarak hayatını kaybettiği group b rally otomobili.
Çocukluğumuzda bizi ekrana kilitleyip, ağzımızdan salyalar akıtarak ralli izlememizi sağlayan araç. Dünyanın en maskülen makinesi olabilir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri