lancia'nın orta sınıf için ürettiği ama üst sınıf gibi duran karizmatik modeli.

özellikle arka farlarını bugüne dek beğenmeyen birini görmedim.
önü de bir o kadar şık duruyor. hele panoramik cam tavansa dışarıdan epey can yakıyor.
içeride ise iyi işçilik çıkarmış firma. şahsen vitesin konumunu sevmesem de, genel olarak sade ve şık bir tarzı benimsemişler.
1190 litre bagaj hacmiyle de cüssesine göre iyi bir genişlik sunuyor.
3. nesil araçlarının dizel seçeneklerinde şehir içi yakıtı 6 litreye kadar düşürebilmişler.
veriler gayet yeterli duruyor.
Lanet olası otomobil. Teknik verilerine baksan adam sanarsın ama binince her şey değişiyor. Plastik kalitesi rezalet, otomatik şanzıman kötünün de ötesi. Neden satmadığını, insanların sevmediklerini anlamak oldukça basit.
BU KATİLden esinlenilmiştir.
Efsane bir liderin hayal kırıklığı yaratan oğlu gibidir.
Giuletta, Bravo ile aynı altyapıyı paylaşır. Delta ise kardeşlerinden arkasındaki uzatılmış bagaj bölmesiyle farklılaşır. Arka koltuklarında sunduğu ileri geri kaydırma özelliği sayesinde 380-465 litre arası bagaj hacmi sunar (Bravo'dan 10cm'lik, Giuletta'dan ise 6.5 cm'lik daha uzun aks mesafesine sahip). Tabi bu arkadaki fazlalık sürüş keyfine olumsuz etki etmiştir.

Fiat S.p.A başındaki kodamanların planlarına göre Lancia grubun premium markası olacaktı. Bu doğrultuda üçlü kardeşten Giuletta sportiflik arayan, Bravo normal, Delta ise daha premium bir C-hatch arayan kitleye hitap edecekti. lâkin evdeki hesap çarşıya uymadı. Bunun bence birkaç sebebi var:

Birincisi yeniden canlandırılan Delta başarılı geçmişinden kopuk olarak piyasaya sunuldu. Herkesin aklında ralli parkurlarını darma duman eden bir Delta varken, elini sıcak sudan soğuk suya sokmayan burnu havalarda bir Delta ile karşılaşınca hayal kırıklığı yaşandı, hatta tepki gördü. Tasarım olarak tartışmalar olsa da beklentileri bir kenara bırakıp tarafsız bir gözle baktığınızda gayet de etkileyici bir İtalyan şaheseri duruyor (tamam kabul ediyorum arka tasarım herkesin beğenebileceği türden değil).

Diğer bir husus ise hitap etmek istediği premium arayan kitleye istediğini verememesi. Rekabet edececeği klasmanda Audi gibi bir gerçek varken sunduğu kalite doğal olarak talepleri karşılamadı. İtalyanların işçilik konusunda mükemmel olduğu pek söylenemez. E Marchionne'de kesenin ağzını açıp daha kaliteli bir C-hatch yapmayı göz önünde bulundurmamış olacak ki Delta artık üretim bandında değil. Eğer fiyatıyla A3 kalitesiyle yarışabilecek bir seviyede olsaydı belki hâlâ yollarda görebilirdik.

2010 yılında Chicago Auto Show'da Chrysler amblemi ile şansını denerken yeterli ilgiye ulaşamayınca sadece Britanya adasına özgü, sağdan direksiyonlu olarak piyasaya sürüldü (bkz: badge engineering). 2011'de de makyajlı versiyonu piyasaya girdi.

Markanın ayakta kalmak için en büyük dayanağı olan Delta istenileni veremeyince Lancia dış pazarlardan çekilmek zorunda kaldı. Bugün sadece Avrupa pazarında kabuğunun içinde yarı ölü yarı diri hayatta olan marka sadece Lancia Ypsilon ile varlığını sürdürüyor.
türkiye'deki satışı sona ermiştir.
Hemen hemen çoğumuzun aklına Integrale ve S4 versiyonlarıyla gerek rallileri, gerek kalbimizi kazanan ilk jenerasyonu aklımıza gelmiştir. Hepimiz az çok biliyoruz, yeryüzündeki en iyi hatchback arabalardan biri.

Ancak 1993 yılına gelindiğinde Lancia efsanenin içine etmeyi de iyi bildi. δ olarak da isimlendirilen (Yunan alfabesinin dördüncü harfi olan Delta, ayrıca Lancia'nın tek harfli model ismi anlayışının bir sonucudur) ikinci nesil Delta, garip ön panjuru, fastback havası verilmeye çalışılan korkunç arka tasarımı ve pek ses getirmeyen motor teknolojileriyle silik bir kasa olarak anıldı. Bugün hala Türkiye'de çoğunluk Delta'nın ikinci neslini, 2008'de çıkan C+ Hatchback modeli zannediyor.

2008'de çıkan Delta III, Fiat Bravo ile aynı platformdaydı ve çok hoş görünüyordu. İstanbul Autoshow 2008'de kendisine hayran hayran baktığım zamanları hatırlıyorum hala.

O zamanlar Türkiye'ye yeni giriş yapan Lancia, Delta III modelini iyi pazarlayabilmiş ve bazı halk kesimlerince "Lüks Fiat" damgası yenilmesine rağmen araç Lancia'nın Türkiye pazarındaki lokomotifi olmuştur. Hard Black versiyonu güzeldir.

İngiltere ve çevresindeki pazarlarda Chrysler Delta ismiyle satılmıştır. 2014'te üretimi sona ermiştir. Bugün ikinci elde "alan memnun,satan memnun" durumu söz konusudur ikinci eldeki zayıflığından dolayı.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri