Lamborgihini'nin trafiğe çıkma izni bulunmayan Gallardo altyapılı ultra hafif süper sporu. Kendileri Gallardo'nun en hafif versiyonu olan Superleggera'dan üçte biri kadar daha hafiftir. Ki bir tonun altında olmasına rağmen hâlâ dört çekerdir. Arkadan gördüğünüz şanzıman kapağı da bunu sürecek babayiğitte olması gerekenlerin büyüklüğünü temsil eder. (bkz: swh)

Bu araba Jantından süspansiyonlarına, şaftına kadar karbondan üretilmiş, evet gayet etkileyici. Fakat kendisinin tarihte mihenk noktası olmasını sağlayacak olan özelliği ise kompozit teknolojisi. Forged composite adındaki bu teknoloji karbon lifleriyle dokunan kumaştan(bildiğimiz carbon fiber) ziyade pul pul parçacıklardan oluşan karbon liflerinin reçineyle yüksek sıcaklık ve basınç altında preslenmesi ile uygulanıyor. Bu teknik sayesinde çok daha düşük maliyetlerde üretim yapılabilme imkanı sağlanıyor. Maliyeti düşüren etken ise malzeme kalitesi veya kullanılan ham madde miktarı değil, işleme süresinin çok kısa sürelere düşmesi ve emek yoğunluğunun az olması.

Lamborghini'den yetkililerin söylediklerine göre monokok şasinin preslenmesi sadece 8.5 dakika sürmüş, aynı şeklin dokuma carbon fiber ile oluşturulması ise ancak 6 saatte mümkün olabiliyormuş (40 kattan daha kısa üretim süresi; hesaplayan adamlar için gelsin). Kısacası Golf gibi insanların daha kolay ulaşabileceği otomobillerde carbon fiber avantajını bu teknoloji sayesinde görmemiz mümkün olacak (ne tesadüf bu teknoloji için Lambo'nun ortaklaşa çalıştığı firma da golf sopası üreticisi swh).

Gelelim işin fun facts kısmına:
Sesto elemento italyanca 6. element demektir. Bak bakayım periyodik tabloda 6. element ne?
- Karbon
Araç kaç kilo?
- 999
Ters çevir
- 666
Ne anlama geliyor bu?
- Şeytan !?!
Kaputtaki üçgenleri görüyon mu..
- Abovv illüminati!!
Haaah eferim ve MHP'nin 40. yılı...
tümünü gör
ilgili galeri