Lamborghini'nin değişim sürecindeki kilometre taşlarının başında gelir. Dünyada ilk defa ortadan motorlu araç tasarımı yarış otomobillerinden Miura ile yol otomobillerine entegre edilmiştir. Bunun yanında döneminin de en yüksek hıza çıkabilen yol otomobilidir. Bu açıdan değerlendirildiğinde motorsporlarının otomotiv argesine katkılarının bir ürünüdür Miura (her ne kadar Lamborghini yarış dünyasına pek sıcak bakmamasına rağmen).

60'ların o güzel estetiği Miura üzerinde de etkilidir. Sıradışı ortadan motorlu tasarımı Ferrari tarafından birkaç yıl sonra benimsenmiştir. V12 Motoru arka aksın üzerine uzunlamasına değil enlemesine yerleştirilmiştir. Açıldığında boynuz gibi duran kapı tasarımına söylenebilecek söz yok zaten.

Ayrıca açılır kapanır farların en özgün tasarımlarından birine de sahiptir. Bir benzeri Porsche'nin ilk önden motorlu otomobili 928de de görülebilir. Bu kurbağa gibi pörtlek farlar, çevresindeki kirpiksi ızgara tasarımı gövdenin verde yeşiliyle birleşince bir Grand Tourerda göremeyeceğiniz sevimlilikle karşılaşırsınız. Bu sevimliliği feminen tasarımı ile birleşince aşık olunası bir kadına dönüşür.

Neyse ben daha fazla uzatmayayım içim bir garip oldu...

Edit: Dünyanın ilk seri üretim mr düzenine sahip otomobili Matra Djet'miş. tannalbantogluna teşekkürler.
tümünü gör
ilgili galeri