Lamborghini'nin değişim sürecindeki kilometre taşlarının başında gelir. Dünyada ilk defa ortadan motorlu araç tasarımı yarış otomobillerinden Miura ile yol otomobillerine entegre edilmiştir. Bunun yanında döneminin de en yüksek hıza çıkabilen yol otomobilidir. Bu açıdan değerlendirildiğinde motorsporlarının otomotiv argesine katkılarının bir ürünüdür Miura (her ne kadar Lamborghini yarış dünyasına pek sıcak bakmamasına rağmen).

60'ların o güzel estetiği Miura üzerinde de etkilidir. Sıradışı ortadan motorlu tasarımı Ferrari tarafından birkaç yıl sonra benimsenmiştir. V12 Motoru arka aksın üzerine uzunlamasına değil enlemesine yerleştirilmiştir. Açıldığında boynuz gibi duran kapı tasarımına söylenebilecek söz yok zaten.

Ayrıca açılır kapanır farların en özgün tasarımlarından birine de sahiptir. Bir benzeri Porsche'nin ilk önden motorlu otomobili 928de de görülebilir. Bu kurbağa gibi pörtlek farlar, çevresindeki kirpiksi ızgara tasarımı gövdenin verde yeşiliyle birleşince bir Grand Tourerda göremeyeceğiniz sevimlilikle karşılaşırsınız. Bu sevimliliği feminen tasarımı ile birleşince aşık olunası bir kadına dönüşür.

Neyse ben daha fazla uzatmayayım içim bir garip oldu...

Edit: Dünyanın ilk seri üretim mr düzenine sahip otomobili Matra Djet'miş. tannalbantogluna teşekkürler.
spor otomobil kavramının ilk örneğidir. emin olun Ferrucio Lamborghini yaşadığı dönemde Ferrari'ye kızmasaydı Miura'yı üretmeyecek ve spor otomobil kavramı dünya üzerinde şu ankinden çok daha farklı yerlerde olacaktı. kibirli ferrariye kapak yapan modeldir. hemen hemen tüm lambolar gibi bu da ismini efsane olmuş boğalardan alır.
Ferrari'nin hayatımıza katmış olduğu nadir iyi şeylerden biri olan otomobil.
O kadar özel tasarıma sahip ki bu arkadaş, hala güzel hala dikkat çekici. Yıllardır canlı olmasa da görüyorum ama bir an olsun bıktım demedim. Çok güzelsin çocuğum. Greenbaracuda'nın da klavyesine sağlık.
en sevimli lambo modeli. o farların bakışı muzip bir çocuğu andırıyor.
ikinci fotoğrafta sanki kirpikleri varmış gibi duran efsane.
Bertone'de çalışan Marcello Gandini tarafından çizilen, dünyanın ilk süper spor otomobili olarak lanse edilen otomobildir. Bu yüzden bir efsanedir, muhteşemdir, inanılmazdır, epiktir...

Ne şanslıyım ki direksiyonuna oturabildim ama en büyük hayallerimden biri onu kullanmak...
Yolda giderken bir anda alev almasıyla ünlüdür. Sanılanın aksine dünyanın ilk seri üretim ortadan motorlu yol arabası Yuri Gagarin'in de sahip olduğu Matra Djet'dir.
tasarımcısı Marcello Gandini'nin aracı tasarladığında tam 27 yaşında olduğunu belirteyim. Kusursuz ve şahane bir çizgi yakalamıştı. Bunu kaybetmek istemiyordu ve çok özenli davranıyordu. Yıl 1965'di ve bu kusursuz tasarımını bir grup genç mühendisin eline bıraktı. Öncü bir şasinin üzerinde şekillenen Miura ortada yer alan v12 motoruyla, bağımsız süspansiyonuyla, geniş jantları ve kusursuz tasarım çizgisi ile yeryüzüne adeta bir otomobil tanrısı gibi indi ve sonsuzlukla buluştu. Şimdi otomobiller adına nereye baksanız, geçmişte yatan bir mühendisliğin gözlerinize gelmesini sağlayan ender otomobillerden birisi olmayı taa o yıllardan hak etti.
arkasında yazan Miura yazısında boynuz ve kuyruk gibi detayların olduğu otomobil.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri