1986 ile 1993 yılları arasında üretilen lamborghini'nin suv modeli. halefi lamborghini urus'tur.

askeri alana yönelik üretilen lamborghini cheetah prototipinden sonra çalışmalarına devam eden italyan markasının üretime geçebildiği suv. lamborghini countach bazlı araba 5200cc ve 7200cc olmak üzere iki motor seçeneğiyle imal edildi.

önceki cheetah ve lm001 prototiplerindeki sorunları gidererek arkadaki motoru öne taşımışlar ve hem araziye yönelik hem de performansa yönelik karışık bir konsept çıkartmışlar.

dakar rallisi için pirelli ile el sıkışıp sırf bu araca özel lastik ürettirmişler. ki benim en çok ilgimi çeken ise araçta tam 290 litrelik dev bir yakıt deposu oluşu.
markanın ilk awd modelidir.
Bildiğim kadarıyla ABD'nin askeri araç ihelesine girmek için tasarlanan prototipler kapıdan geri çevrilince lamborghini yapılan yatırımları çöpe atmak yerine üzerine geliştirmelere devam etmiştir. İlginçtir ki ABD'de iki yıl sonra humvee'nin (Hummer H1'lerin askeri versiyonu) üretimini yapan firma tasarımlara başlamıştır.

LM002 Lamborghini'nin ürettiği ilk sürekli dört çeker aktarma sistemine sahip otomobili olmuştur. Countach'dan alınan çılgın V12 ile bir traktör üreticisinin birikiminin süperspor üretimi tecrübeleri ile birleşimi ne kadar inanılmaz sonuçlar doğuracağını göstermiştir. E bu motor için o yakıt deposu da anca paklar.

Sınıfının en ender türlerinden biri olan bu canavar orta doğu coğrafyasında popüler olmuştur. Hatta bir zaman Irak'ın başında diktatör olan Saddam'ın oğlunda da bunlardan bir tane sahip olduğu bilinir. Tabii coniler işgal edince ülkeyi bu arabanın afedersiniz ağzına s..mıştır. ( bize "*" içinde gösterilen bakınızlar lazım rahatça küfretmek için..)
Günümüzdeki sportif SUV modellerinin atası olan otomobil. 450 bg gücündeydi ve 2 tondan ağır yapısıyla, yakıt tüketim rekorunun peşinden koşuyordu. 290 litrelik depo ancak yeterli oluyordu.
5200cc'lik modelinin 100km'de 25-35 lt yaktığı söylenen haydar amca.
Bedava verseler her gün köprüyü geçmeye razıyım.
(bkz: Badass)
rambo-lambo takma adına sahip über araç.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri