1990 ile 2001 yılları arasında üretilen lamborghini'nin ortadan motorlu spor modeli. halefi lamborghini murcielago'dur. ispanyol kökenli bir kelime olan diablo'nun anlamı ise şeytandır. atası lamborghini countach'tır.

satışta olduğu dokuz senelik periyotta 2884 tane satmıştır. coupe ve roadster şeklinde iki farklı opsiyonu vardır.

aracın dizaynı italyan tasarımcı marcello gandini ile amerikan tom gale'ye aittir.

adını, italyan markasının geleneksel boğa güreşleri ekolünden alır.

çoğu modelinde klasik 5700cc v12 motoru vardır. gücü 499ps ile 603ps skalasında değişir.

1999-2001 yıllarında üretilen gt ve vt modellerinde ise 6000cc 583ps v12 kullanılmıştır.

motorunun modifiyeye yatkınlığından dolayı birçok özel modifikasyon şirketi turbo yüklemeleriyle inanılmaz güçlere ulaşmıştır.
marka tarihinde 200mph hız barajını ilk geçen model özelliğini taşıyan supercar. (~ 320km/h)
markanın tamamen volkswagen group eline geçmeden önce ürettiği son 'saf' lambo örneğinin açık arttırmaya çıkarılacacağı model.

aracın yaklaşık 150-170 bin sterlin arasında alıcı bulması bekleniyormuş. işin ilginç kısmı 1999 model olan bu araç sadece 51.499 kilometre yol yapmış bugüne kadar. gayet iyi durumda olduğu ve birçok koleksiyoncunun galerisine katmak için çetin bir mücadele vereceği söyleniyor.
Makyajlandıktan sonra açılır kapanır farlarının yerini Nissan 300 ZXin farları alan ismine lâyık lambo. Eee malum firmanın altına girince tasarruftan kaçmak imkansız...
chrysler sayesinde hayat bulan proje ürünü. beş yıl süren ar-ge çalışmaları boyunca toplamda 6 milyar liret para harcanmış ve finansmanı markanın yeni sahibi olan chrysler sağlamış.
Küçüklüğümün otomobili. O dönem çocuk olmuş hemen hemen herkesin sanırım hayaliydi bu arkadaş. Bir çok oyunda en hızlı araba kendisiydi. Yıllar geçti ama tasarımından ve güzelliğinden hiç bir şey kaybetmedi.
Gözümde gelmiş geçmiş en albenili, en karizmatik Lamborghini modelidir, hatta genel olarak tüm egzotik otomobiller içinde de en üst sırada olabilir benim için (tamamen subjektif). Çocukluğuma denk gelen dönemde Mustafa Sandal'ın araba klibindeki sarı Ferrari F355'le beraber en büyük arzu nesnesi benim için bu otomobildi. Diablo ile ilgili kafama kazınmış başlıca enstantanelerden biri zamanında Türkiye'de baya bir olay olmuş olan Titan saadet zincirinin başındaki herifin haberlerde boy boy gösterilen sarı Diablo'suydu. Bende de bu haberlerde gösterilen Diablo'nun renk dahil aynı olmak üzere Burago üretimi bir die-cast modeli bulunduğu için baya bir sevinç yaşardım çocuk aklımla. Mahallede az havam yoktu o kapıları yukarı açılan sarı Diablo sayesinde, die-cast'ı bile piyasa yapardı öyle bir otomobil işte. Birde Salak ile Avanak filminde bir kaç sahnede kırmızı bir Diablo arzı endam ederdi ki çocukken bile saçma gelen bu filme sırf o Diablo'yu azcık görebilmek için tahammül ederdim, defalarca ettim. Birde 1994 yılında aldığımız bilgisayarda bulunan dos oyunu vardı, Lamborghini American Challenge adında. Orada da baş roldeydi kendisi ve o piksel piksel Diablo'lar da sadece sarı ve kırmızı renktelerdi. Tabi internet falan da yok nerede öyle her canın istediğinde aç Diablo gör renk renk. Bir filmde falan olacak ki görelim ancak. İşte bu yoklukta yıllarca sadece sarı ve kırmızı Diablo'ların varlığından haberdar kaldım bu yüzden. Diablo bizim masum çocukluğumuzdu. Dünyada para ile alınabilecek şeylerin uç noktasıydı bizim için. O kadar ulaşılmaz dururdu ki hayal bile etmezdik...
Bu şaheser bana 90 lı yıllarda nfs 3 ü deli gibi oynadığım zamanları hatırlatıyor.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri