1990 ile 2001 yılları arasında üretilen lamborghini'nin ortadan motorlu spor modeli. halefi lamborghini murcielago'dur. ispanyol kökenli bir kelime olan diablo'nun anlamı ise şeytandır. atası lamborghini countach'tır.

satışta olduğu dokuz senelik periyotta 2884 tane satmıştır. coupe ve roadster şeklinde iki farklı opsiyonu vardır.

aracın dizaynı italyan tasarımcı marcello gandini ile amerikan tom gale'ye aittir.

adını, italyan markasının geleneksel boğa güreşleri ekolünden alır.

çoğu modelinde klasik 5700cc v12 motoru vardır. gücü 499ps ile 603ps skalasında değişir.

1999-2001 yıllarında üretilen gt ve vt modellerinde ise 6000cc 583ps v12 kullanılmıştır.

motorunun modifiyeye yatkınlığından dolayı birçok özel modifikasyon şirketi turbo yüklemeleriyle inanılmaz güçlere ulaşmıştır.
marka tarihinde 200mph hız barajını ilk geçen model özelliğini taşıyan supercar. (~ 320km/h)
markanın tamamen volkswagen group eline geçmeden önce ürettiği son 'saf' lambo örneğinin açık arttırmaya çıkarılacacağı model.

aracın yaklaşık 150-170 bin sterlin arasında alıcı bulması bekleniyormuş. işin ilginç kısmı 1999 model olan bu araç sadece 51.499 kilometre yol yapmış bugüne kadar. gayet iyi durumda olduğu ve birçok koleksiyoncunun galerisine katmak için çetin bir mücadele vereceği söyleniyor.
Makyajlandıktan sonra açılır kapanır farlarının yerini Nissan 300 ZXin farları alan ismine lâyık lambo. Eee malum firmanın altına girince tasarruftan kaçmak imkansız...
chrysler sayesinde hayat bulan proje ürünü. beş yıl süren ar-ge çalışmaları boyunca toplamda 6 milyar liret para harcanmış ve finansmanı markanın yeni sahibi olan chrysler sağlamış.
Küçüklüğümün otomobili. O dönem çocuk olmuş hemen hemen herkesin sanırım hayaliydi bu arkadaş. Bir çok oyunda en hızlı araba kendisiydi. Yıllar geçti ama tasarımından ve güzelliğinden hiç bir şey kaybetmedi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri