Need For Speed serilerinden tanıdığımız supersport'tur.
1974 ile 1988 yılları arasında üretilmiş olan ortadan motorlu bir arkadaştır kendisi. Keskin hatları ile hepimizin gönlünde bir yer edinmiştir. Kabinin çok önde olmasının sebebi motora yer açmaktır. Lp400 olarka üretime geçen araba; 4 litre motora sahipti, 375 beygir güç üretirdi. Daha sonra lp500 turbo s olarak bir konsept tasarlandı o da 4.8 litre motora ve 748 beygire sahipti.
Lambonun miura'dan sonraki koleksiyon değeri taşıyan tek arabası.
Scissor doors otomobillerden bir tanesidir. Döneminin tüm bilgisayar oyunlarında kendisini görebilirsiniz.
Duruşu falan çok aykırı bir otomobil, zaten biraz da bu yüzden kültler arasına girebildi. Özellikle arka tasarımına hayran olanlardan biri de benim.

edit: @green reis uyardı, adı Scissor doors imiş. :)
Rivayete göre konsepti gören fabrika işçilerinin heyecan ve şaşkınlık içeren yerel kelimesi "countach" arabaya anlam katacak bütün isimleri kifayetsiz bıraktığı için isim olarak üzerine oturmuştur. Tam karşılığı başka dillerde olmayan bu kelime benim anladığım kadarıyla "vay anasını" tabirine benzer bi hayranlık ifadesidir.

Bunun dışında tasarım ögeleri olarakta günümüzün Lamborghini algısını yaratan çizgileri içeren adeta bir dönüm noktasıdır. Enzo'ya kızıp "Ben de spor araba yaparım nolacak" diyen bir traktör üreticisinin ürettiği Ferrari'yi taklit eden yuvarlak hatlı otomobiller gitmiş, 70'lerle birlikte gelen geleceğin keskin köşeli tasarımları countach ile birlikte Lamborghini genleri olarak gelmiştir. Tabi burda en büyük saygıyı Bertoneye göstermek gerekir.

Benim için kendini farkettiren en önemli detay LP500 modeli ile ortaya çıkan delta kanat tasarımlı hayvani spoyleridir. Özetle "uçak gibi araba" deyimine yakışan ilk arabadır.
v12'lerin şahı.
bayık bakışlarıyla tam bir ağır abidir.
ayrıca spoilerın bu kadar yakıştığı bir başka araba da yoktur.
Buda yanıyomu dediğim başlıktır.
efsane reklam serisine sahip model.

cannonball run
günümüz lamborghini modellerinin atası.
Miura'dan sonra Marcello Gandini'nin tasarladığı ne can alıcı ve kült otomobildir. 80'li yıllarda duvarlarımızı süsleyen posterlerin vazgeçilmeziydi ve hepimizin rüyalarını süslerdi.

Söylenenlere göre kullanımı çok zor, debriyajı çok ağır, direksiyonu hidrolik desteksiz, görüş açıları berbat bir otomobilmiş. Ayrıca vitesi geçirmek için kol değil bir çekice sahip olmanız gerekiyormuş! Countach kolay bir otomobil değildi ve 'muhallebi çoçukları' kullansın diye üretilmemişti.

Sertti, vahşiydi, acımasızdı, kendi kuralları vardı. Countach muhteşemdi. Büyük bir efsaneydi...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri