Lamborghini'nin en üst modeli Aventador'un makyajlanmış halidir.

Yeni tasarımla otomobil eskisine göre %130 daha çok yere basma gücü üretir hale gelmiş, ki eski model zaten inanılmaz boyuttaydı. 3 farklı pozisyonda ayarlanabilir arka kanat ise %50 daha fazla yere basma gücü üretirken, en alt konumda sürtünmeyi %400 azaltıyor.

6.5 litrelik V12, atmosferik motor artık 740 bg güç üretirken tork yine 690 Nm. Aventador S'in 0-100 km/s hızlanması 2.9 saniye, maksimum hızıysa 350 km/s olarak veriliyor, bu değerler eski modelle aynı. ARtan güç maksimum devirin 8350 d/dak'dan 8500 d/dak'ya çıkmasıyla elde edilmiş.

Yeni geliştirilen şanzıman (yapı olarak aynı sadece biraz daha hafif) ve %20 hafif olan egzoz sayesinde ağırlık 1575 kg ile aynı kalmış ama artan güçten dolayı ton başına düşen beygir artmış.

Avantador S'de Lamborghini'de ilk kez kullanılan 4WS sistemine yer veriliyor. Bu sistem düşük hızlarda manevra kabiliyetini arttırırken, yüksek hızlarda da stabilite konusunda yardımcı oluyor.

Otomobilin dört çeker sistemi de elden geçirilmiş ve gücün yüzde 90'ını arka lastiklere iletecek şekilde tasarlanmış...
Standart Aventador'un geliştirilmiş versiyonu değil Aventador SV'nin cadde kullanımına uygun versiyonudur. Ne farkı var diyenler olabilir; bildiğiniz üzere Aventador SV geçen sene tanıtılmıştı, temel modelin üzerinden geçen üç sene sonunda pist odaklı üst versiyonu tanıtmak biraz erken yapılan hamle gibi görünüyordu. Bir de araya Veneno, Centenario gibi limited edition modeller geldi. Geldik 2016'nın sonuna ve Aventador'un yüzü o eşsiz hatlarına rağmen eskimeye başlamış.

Diğer yandan altyapıya baktığınız zaman daha beş sene götürecek yatırım var. Ne yapmalı; üst modellerden parçalarla kardeşlerden daha mütevazı bir model yaratmak, bunu başarırken de diğer kardeşlerin değerini düşürmemek. Difüzör, splitter ve C sütunundaki hava girişleri SV'den, sadece 10 beygirlik düşüşle yine motor da öyle (Lambo bu beygir gücü düşürme işini iyi biliyor; özellikle dört çeker modellerden iki çekerlere geçişte, acaba sadece kağıt üzerinde mi düşüyor swh). Manyetik süspansiyon sistemi de SV'den gelen diğer bir donanım (Ağa babanızın Audi olmasının güzel yanları). SV'den gelmeyen tek donanım olan AWS sistemi de Centenario'dan gelme.

Otomobil hala ilk tanıtıldığı vahşi görünümünü korumayı başarmış. Gallardo'daki kadar kapsamlı bir değişime uğramamış olsa da albenisini koruyabilmesi önemli bir başarı, Biliyorsunuz ki Maserati diye bir İtalyan markası var ve 2008 yılında çıkarttığı aracı hala ufak tefek değişikliklerle satabileceğini düşünüyor (bkz: Maserati GranTurismo). Araçta tek üzüldüğüm konu C sütununda bulunan aktif hava girişlerinin gitmiş olması. Murcielago kadar abartılı değildi ama bir transformers, batmobil havası verdiği kesin...

Edit: bu entry üstte yazılanları düzeltme amacı taşımamaktadır.
Roadster modeli de tanıtılmış otomobildir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri