egzoz sistemi üzerinde bulunarak dumanın içindeki oksijen miktarını ölçen ve bunu aracın elektronik beynine ileterek doğru yakıt miktarının püskürtülmesini sağlayan parça. sanayi dilinde oksijen sensörü.

aradaki b telafuz edilmeden okunur, 'lamda' şeklinde. eski yunanca kökenlidir.

yanma odasına giren yakıt - hava karışımının oranının ayarlanmasını sağlar. katalitik konventörün önüne, içine veya hem önüne hem arkasına olmak üzere iki tane, konvertör yoksa borunun herhangi bir noktasına iliştirilebilir. zira beyne biraz daha yakıt kat hacı, ya da biraz yakıtı azaltıver canım der.

arıza halinde yakıt-hava karışımının bozularak fazla yakıt sarfiyatına veya çekişten düşme sorunları yaratabilir. hatta motorun çalışmamasına bile sebebiyet verebilir.

oldukça pahalı bir parçadır. araç göstergesinde sarı motor ışığının yanmasına sebebiyet verebilir. yenisi takılsa bile normal işlevini gerçekleştirirken de bu lambayı yanabilir. müşirde arıza olabilir, yine n'oldu demek yersizdir.
Bozulması durumunda arabanıza 'hayvanlar' gibi yakıt tükettiren parça.

Downpipe yapılan otomobillerde yanıltıcı kullanarak veya ecu'dan iptal edilerek arıza yakmasının önüne geçilir.
bir tanıdığımın iflahını kurutan sensördür.

uzun zamandır yakıt performansından bir hayli memnun kalarak kullandığı araba bir anda benzini içmeye başladı. ama öyle böyle değil resmen ocağına incir ağacı dikti çocuğun. mecbur arabayı otoparka bağladı. gel zaman git zaman arkadaş muhabbetinde bu sensörün işlevi üzerinde konu açılınca uyanmış bizimki.

boyundan büyük işlevi olan bu parça meğer bozulmuş. değiştirme masrafı ikinci şok zaten. alt tarafı bir boru diyorsun ama 300 liraya patladı. neyse ki yakıttan ettirdiği tasarrufla kendini affettiriyor afacan.
sarı motor ışığı yanar yanmaz direkt bir ustaya veyahut servise arabanızı götürmeniz elzem olan parça. eskiden 20 liraya gidebildiğiniz mesafeye 50 lira harcamaya başladığınızda fazlasıyla hissedersiniz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri