1983'ten 2013 yılına kadar üretilen arabadır.
1.3 ve 1.5 litrelik enjeksiyonlu ve karbüratörlü motorları bulunmaktadır.
Ülkemizde 5 yıl ard arda en çok satılan ithal otomobil ünvanını almıştır.
1997 yılına kadar ülkemize ithal edilmiştir, daha sonrasında emisyon normlarının değişmesiyle ithal edilememiştir. 1999 yılında bir kaç değişiklik ile tekrar ülkemize girmiştir.
1.5 litrelik ünite 78hp ve 118 Nm tork üretir. ortalama olarak 100 kilometrede 7.5 litre benzin tüketir.
Herkesin öyle yada böyle anısı bir olduğu araba.
Bagajında kilitli kalmışlığım vardır. Bol bol hararet yapar, sıcağa hiç gelemezdi.
Sedan kasa tipi olarak, kendisine sahip olduğum bir arabadır. Sedan olduğu için çoğu kişi şahin veya doğana benzetiyor. Samara için hatchback çok var ama sedan kasa tipinde arka yağmur sileceği yok. Ayrıca arka koltuk ve bagaj bölümü birbirine bağlı. Yani koltuğu yatırdığınızda bagajdan ön koltuğa kadar bir bagaj hacmi oluyor.
Bu araç ile bir kaç yere gezmeye gidip otel parası vermeden çok kalmışlığım vardır.(Battaniye, tabak çanak yeterliydi.) Böyle bilinen bir aracın motor sorunsuzluğu, lpg uyumu konusunda ne desem boş olur. Çünkü, araba arızaya tepki olarak üretilmiş sanki. Yeter ki işinin ehli bir lada ustası ve parçanın markalısı, iyisi parça çeşitleri olsun elinizin altında. Kötü usta ve kalitesiz parça bu arabanın can düşmanıdır.(Kalitesiz silindir kapak contası sonucu yolda kalıp rektefiye işlemi sonucu sinirden saçlarını biri olarak yazıyorum bunu.)
Ayrıca Rusya'da bir tanıdığınız veya parça gönderecek birini bulduysanız bu arabaya uzun yılar binebilirsiniz. Üretimi 2013 yılında bitmiş bir araç olduğu için parça sıkıntısı çekmezsiniz.(Yedek parça üretme mecburiyeti on yıldı, diye hatırlıyorum.)
Şahin yerine tercih edilesidir.
Bu araba sadece tipinden kaybediyor, sahipleri de hor kullandığı için piyasası kat kat kaliteli olduğu araçlardan daha düşük. Misal Fiat Palio'nun bu araçtan hiçbir artısı yoktur ama tipi kibar olduğu ve görece bakımlı olduğu için Samaralardan pahalıdır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri