(bkz: Renault Clio 3)

mühendislik hatası olarak arabada su gideri deliklerinin tıkanması sorunu mevcut. birisi sağ tarafta, birisi sol tarafta olmak üzere arabada 2 tane su gideri mevcut ve ortada da bu iki havuzu birbirine bağlayan köprü görevi gören bir alan var. bu alanın tam ortasında az yukarıda bir açıklığa da silecek motorunu yerleştirmiş renault mühendisleri. yani bu kanalların olası tıkanması durumunda ortadaki köprüde yükselen sular ya da herhangi bir araç yıkama esnasında burada kablolara değen sular silecek motorunda direk kısa devreye sebebiyet verip yakıyor. silecek motorunu koruyan herhangi bir kapak ya da izolasyon malzemesi yok kesinlikle. Sİyah bir plastik var dışında, o da aralardan su sızdırabiliyor. aşırı yağışlı havalarda da silecek motorunuz elveda diyebilir. daha da ekstremi, klima, arka cam buğu ve silecek koluyla silecek motoru aynı sigortada ve silecek motoru kısa devre yaptı mı silecek kolunu ve klimayla ilgili aksanları da yakıp tahmin edemeyeceğiniz masraflar açabiliyor başınıza. tipik renault mühendisliği işte.

üstelik bu motor hiç de ucuz değil, fiyatı 150-250 tl arasında çeşitli yerlerde değişiyor, bana işçilikle beraber 300 tl fiyat verdiler, olur da motor kurtulursa bu sefer de işçilikle beraber 80 tl tamir ücreti. clio 2'lerde ya da 4'lerde aynı sorun var mıdır bilmiyorum ama clio 3'ü olan bu kanalların temizliğine dikkat ederse iyi olur. internette sileceklerin ve ızgaranın nasıl çıkarılacağına dair anlatımlar var, benim deliklerim de tıkalıydı açtım, fakat silecek motoru gittikten sonra bir etkisi olmadı tabi ki.

yan sanayi silecek motoru taktırdım. arada hiçbir fark olmadığını, ikisinin de suyu yedi mi bozulduğunu söylediler bana. işçiliğiyle beraber 150 tl ödedim. su giderlerini tekrar temizletip, su giderinin ucundaki o plastiklerin ucundan tıkanma yapmasın diye azıcık kestirdim. bundan sonra dikkat edeceğim o giderlere ve umuyorum bir daha bu sorunu yaşamam.
tümünü gör