• / 3
Aracınızdan soğumaya sebep olan etkendir ve kronik sorunların önüne servis dahi geçememektedir. Teknolojinin gelişmesiylemi bu sorunlar yok oldu yada azaldı? Sanırım yeni arabalarda en çok duyduğum kronik sorun dsgnin hassaslığından dolayı şanzumanın patates olması
ancak eski teknoloji arabalarda bu kronik sorunlar baya uzunca liste halinde olabiliyor
(bkz: Peugeot 106 Gtı)
(bkz: Opel corsa c 1.7 dtı)
Hastası olarak bilinen araçlar, insanı soğutan kronik sorunlar bile bu araç sahiplerini vazgeçiremiyor
Edit:Gülü seven dikenine katlanır
Akla direkt olarak alman arabalarını getiren başlıktır, bmwnin smg problemimi derseniz vag gurubunun dsg problemimi derseniz hepsi vardır. Birde yeni nesil bmwlerde motor kırma problemi çıktı. 3000km olmadan motoru eline alanları tanıyorum, üstelik sakin kullanımda. En son bu tanıdığım arkadaştan servis motor için 30000 "TL" istemişti.
(bkz: Renault Clio 3)

mühendislik hatası olarak arabada su gideri deliklerinin tıkanması sorunu mevcut. birisi sağ tarafta, birisi sol tarafta olmak üzere arabada 2 tane su gideri mevcut ve ortada da bu iki havuzu birbirine bağlayan köprü görevi gören bir alan var. bu alanın tam ortasında az yukarıda bir açıklığa da silecek motorunu yerleştirmiş renault mühendisleri. yani bu kanalların olası tıkanması durumunda ortadaki köprüde yükselen sular ya da herhangi bir araç yıkama esnasında burada kablolara değen sular silecek motorunda direk kısa devreye sebebiyet verip yakıyor. silecek motorunu koruyan herhangi bir kapak ya da izolasyon malzemesi yok kesinlikle. Sİyah bir plastik var dışında, o da aralardan su sızdırabiliyor. aşırı yağışlı havalarda da silecek motorunuz elveda diyebilir. daha da ekstremi, klima, arka cam buğu ve silecek koluyla silecek motoru aynı sigortada ve silecek motoru kısa devre yaptı mı silecek kolunu ve klimayla ilgili aksanları da yakıp tahmin edemeyeceğiniz masraflar açabiliyor başınıza. tipik renault mühendisliği işte.

üstelik bu motor hiç de ucuz değil, fiyatı 150-250 tl arasında çeşitli yerlerde değişiyor, bana işçilikle beraber 300 tl fiyat verdiler, olur da motor kurtulursa bu sefer de işçilikle beraber 80 tl tamir ücreti. clio 2'lerde ya da 4'lerde aynı sorun var mıdır bilmiyorum ama clio 3'ü olan bu kanalların temizliğine dikkat ederse iyi olur. internette sileceklerin ve ızgaranın nasıl çıkarılacağına dair anlatımlar var, benim deliklerim de tıkalıydı açtım, fakat silecek motoru gittikten sonra bir etkisi olmadı tabi ki.

yan sanayi silecek motoru taktırdım. arada hiçbir fark olmadığını, ikisinin de suyu yedi mi bozulduğunu söylediler bana. işçiliğiyle beraber 150 tl ödedim. su giderlerini tekrar temizletip, su giderinin ucundaki o plastiklerin ucundan tıkanma yapmasın diye azıcık kestirdim. bundan sonra dikkat edeceğim o giderlere ve umuyorum bir daha bu sorunu yaşamam.
Passat 2005 2010 yillari arasinda uretilen kasada enjektor problemi var yamulmuyosam tanesi 2000 TLydi
Chrysler 300C turbo sorunu var egr+turbo 2500 TL gibi bi rakam cokmu derseniz bence degil 3. 4. Senesinde boyle bi araba icin abartilacak bi masraf degil
bir önceki entride bahsi geçen passat'ın enjektör problemi zamanında çok can yakmıştır. o zamanın parasıyla baya iyi bir paraydı sorunu halletmek. yolda bırakması falan üstüne eklenince sıkıntılı dönemler yaşatmışlığı var.
Her otomobilde sürekli bozulmak için tasarlanmış olan yegane parça : oksijen sensörü
Citroen c2 vtr şanzuman sorunu bu arabayı kullanıp şanzumanı arıza yapmamış tanımadım. En iyi ihtimalle ya beyin ya aksiyonel değiştirilir(1500 tl ). yada benim gibi komple şanzumanı revize ederler( 5000 TL ) ama yinede sıkışık trafikte boşa geçme arada araba kendisini viteste sanıp çalışmama geri vitese arada geçmeme gibi sorunlar yaşarsınız. Tasarımına aşık olup alıp büssürü masraf yapıp kurtulmak için çokta ucuza satarsınız.
Oksijen sensörüne ek olarak THP motorlarda bulunan sente atlama problemi
Rover K serisi conta problemidir, Yeni nesil contalarda sorun büyük ölçüde çözülmüş yine de arabanın suyunu düzenli kontrol etmekte fayda var. Ayrıca bu mgf ye sert süspansiyon takınca arka amortisör kulesi çatlayıp ses yapıyor delirmemek elde değil.
Eski kasa skodalarda vw bora ve yine eski kasa passatlarda sağ ön camın çat diye aşağı inip kırılması.
Bunu bir sonraki modelde düzelttiler artık kırılıyor ama kapatırken otomatik E alınca kapanmadan aşağı iniyor.
2012 sonrasında çözüldü.
Fakat fabrika kabul etmiyor kronik hata olduğunu
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir